AktualitātesIzglītība

Vārmes pamatskolas skolēni piedalās radošās meistarklasēs

16.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Vārmes pamatskolas 6.klases skolēni devās  uz Aizputes novadpētniecības muzeju, lai piedalītos divās radošās meistardarbnīcās: “Kulināro prasmju darbnīca “No vecmāmiņas pavārgrāmatas”” (ūdens kliņģeru gatavošanas darbnīca) un “Zīmju un simbolu darbnīca”. Paši gatavojām mīklu, paši veidojām kliņģerus, paši peldinājām tos ūdenī, paši cepām un apēdām!

Tā kā mīklas gatavošanai vajadzīgs arī ūdens, izmēģinājām nēšus un koka spaiņus, ar kuriem senie latvieši nesa ūdeni no akas.

Lai pagatavotu ūdens kliņģerus, katrs veica kādu darbiņu. Kāds bēra vajadzīgo daudzumu miltus, kāds pievienoja raugu, kāds pielika sāli, kāds lēja ūdeni, kāds pārraudzīja procesu un mīcīja mīklu.

Katrs meistardarbnīcas dalībnieks no mīklas veidoja savu īpašo ūdens kliņģeri. Kad mīkla bija nedaudz uzrūgusi, kliņģerus peldinājām karstā ūdenī, pirms cepšanas apsmērējām ar olu.

Kamēr kliņģeri cepās, iepazinām un apguvām senās amatu prasmes. Vispirms ielūkojāmies, kas atrodas zem senās (1875.gada) pūra lādes vāka. Daudzveidīgi līgavas gatavoti roku darbi – izšuvumi, adījumi, tamborējumi, audekli. Latvieši, darinot rokdarbus, izmantoja dažādas rakstu zīmes un simbolus, kuriem ir būtiska loma. Tad sekoja praktiska darbošanās – vijām auklu no 7 pavedieniem, kas var kalpot kā draudzības rokassprādze, grāmatzīme vai vienkārši aukla.

Kuldīgā devāmies apskatīt “Dzīvo muzeju”. Izbaudījām septiņas baismīgas pagraba telpas, kurās izvietotas dažādas ekspozīcijas cauri dažādiem gadsimtiem Kuldīgas vēsturē, iepazīstot nozīmīgākos notikumus, ko piedzīvojuši senie kuldīdznieki – pilsētas rašanās 1242.gadā,  Livonijas laiks, Kurzemes un Zemgales hercogistes laiki, sajūtot hercoga Jēkaba klātbūtni, kuldīdznieku izceļošana uz Tobago, bada un mēra laiki. “Dzīvais muzejs” ved piedzīvojumā un liek sajust pagātni.