AktualitātesJaunumiAlsungas pagasts

Alsungas folkloras kopai “Suitu vīri” desmit gadu jubileja

Sestdien, 9. decembrī Alsungas kultūras namā svinīgi aizvadīts folkloras kopas “Suitu vīri” 10 gadu jubilejas koncerts.

Folkloras kopa “Suitu vīri” dibināta 2013. gada 29. novembrī, kad uz pirmo mēģinājumu sapulcējās Andris Vasiļevskis, Juris Lipsnis, Juris Šteinbergs un Santis Vanags, kā arī vadītāja Ilga Leimane. 2014. gada 23. februārī – folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skatē Blīdenē “Suitu vīri”, kuru sastāvā tobrīd bija jau 10 dalībnieku, ieguva pirmo kategoriju. Toreiz tā bija gandrīz vai sensācija, jo iepriekš par tādu vīru kopu Kurzemē nekas nebija dzirdēts – gan žūrija, gan citu kopu vadītāji I.Leimanei pārsteigti jautāja, kur viņa izrāvusi tik daudz vīru, turklāt dziedošu.

Šobrīd “Suitu vīros” dzied un muzicē seši dalībnieki: Juris Lipsnis, Juris Šteinbergs, Arnis Gercāns, Valentīns Zarupskis, Modris Jēkabsons un Pauls Leimanis, bet aizvadītajos desmit gados darbojušies arī citi – Kārlis Lipsnis, Māris Laizāns, Grigorijs Rozentāls, Andris Vanags, Jānis Pētersons, Dainis Lapiņš, Ronalds Veiss, Juris Krafts, Jānis Šmidbergs, Kristaps Vītoliņš.

Aizvadītajā desmitgadē kopa “Suitu vīri” uzstājusies vairākos simtos pasākumu gan tuvējā apkārtnē, gan citviet Latvijā, tostarp Starptautiskajā folkloras festivālā Baltica, starptautiskajā burdona festivālā, kas ik trešo gadu tiek rīkots suitu novadā, Vispārējos Latviešu dziesmu un deju svētkos, dziedājuši Aglonas bazilikā, kad tur notiek Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki, kā arī daudzos citos lielāka un mazāka mēroga sarīkojumos.

Ideja par vīru dziedāšanu radusies 2013. gada novembra nogalē, kad pulciņš toreizējā Alsungas novada ļaužu pieredzes vizītē viesojās setu novadā Dienvidigaunijā. Tur dzirdējuši Setu tradicionālā leelo dziedāšanu, kas iekļauta UNESCO Pasaules nemateriālās kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā. Atceļā autobusā suitu vīri nosprieduši, ka ne ar ko nav sliktāki par setiem, un jautājuši “Suitu sievu” vadītājai I.Leimanei, vai bagātīgajā folkloras materiālā, kas pierakstīts suitu novadā, ir arī vīru dziesmas. Atbilde bija – jā! Un jau pēc dažām dienām notika pirmais mēģinājums.

Arī šodien “Suitu vīri” dzied galvenokārt suitu novadā pierakstītās dziesmas, bet gadu gaitā repertuārā, kurā jau ir vairāk nekā 100 dziesmu, iekļāvuši dažus iepatikušos gabalus arī no citām vietām Latvijā. “Ja agrāk ļaudis Latvijā zināja tikai slavenās “Suitu sievas” un droši vien sprieda, ka suiti vairojas ar pumpurošanās metodi, tad tagad ir skaidrs, ka šeit dzīvo arī jaudīgi vīri!” šāds ir kopas “Suitu vīri” iemīļotais jociņš.