LLI-447 STARPTAUTISKĀ KULTŪRAS TŪRISMA MARŠRUTA “BALTU CEĻŠ” ATPAZĪSTAMĪBAS VEICINĀŠANA (IZZINI BALTUS)

Projekta īstenotājs

Kuldīgas novada pašvaldība

Bildes
Projekta vadītājs

Liene Jūrmale, tālr. 26495051

Partneri

Vadošais partneris: Šauļu tūrisma informācijas centrs

Mērķi un uzdevumi

Latvijas un Lietuvas sadarbības partneri: Kurzemes plānošanas reģions, Zemgales plānošanas reģions, Rundāles novada dome, Nacionālā reģionu attīstības aģentūra, Klaipēdas tūrisma informācijas centrs.

Projekta mērķis: palielināt apmeklētāju skaitu Latvijas un Lietuvas pierobežas reģionos, attīstot izveidoto pārrobežu kultūras maršrutu “Baltu ceļš”.

Mērķa grupas: vietējie un ārvalstu ceļotāji, skolēni un jaunieši, tūrisma pakalpojumu nodrošinātāji – uzņēmēji, vietējās pašvaldības, muzeji, gidi.

Finansējums
Projekta kopējais finansējums: 869 689,02 EUR (t.sk. Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi 739 235,65 EUR).

Kuldīgas novada pašvaldībai pieejamais finansējums: 138 882,00 EUR (t.sk. Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi 118 049,70 EUR).

Projekts vērsts uz izveidotā maršruta "Baltu ceļš" tālāku attīstību, veicinot tā atpazīstamību un informācijas pieejamību ar mērķi palielināt apmeklētāju skaitu:

1. īstenojot informētību un atpazīstamību veicinošas aktivitātes, piemēram, sadarbības veidošanu ar apmaiņas vizītēm starp uzņēmējiem, izglītojošiem semināriem mērķgrupām (gidiem, tūrisma uzņēmējiem, ekskursiju organizētājiem u.c.), foto, Baltu vienības dienas organizētajiem pasākumiem utt.;

2. ieviešot jaunu, inovatīvu un ilgtspējīgu tūrisma informācijas sistēmu, uzlabojot mājas lapu WWW.BALTUCELS.LV, izmantojot inovatīvus un neierastus risinājumus vēstures attēlojumam dabā (3D animācijas, papildinātā realitāte u.c.);

3. ieviešot mārketinga aktivitātes, piemēram, sagatavojot ceļvežus, sadarbojoties ar medijiem, piedaloties tūrisma izstādēs u.c.

Projekts "Izzini Baltus" turpina projektu "Baltu ceļš", kura ietvaros izveidots 2145 km garš Baltu ceļa maršruts, savienots lokos, ietverot teritorijas, kuras Latvijā un Lietuvā savulaik apdzīvojuši kurši (~790 km), zemgaļi (~620 km), sēļi (~735 km). Viens no projekta uzdevumiem ir veicināt projektu pārvaldību, kas saistīti ar kultūru, kultūras tūrismu un maršrutiem. Tas tiks darīts, izmantojot pieredzes apmaiņas mācību vizīti slavenajā Vikingu maršrutā Zviedrijā, kā arī piedaloties tūrisma gadatirgos un apmaiņas braucienos uz Baltu ceļa reģioniem.

Kuldīgas novada pašvaldība Kuldīgā rīkoja Baltu vienības dienu, kas tiek atzīmēta, pieminot 1236. gada 22. septembra vēsturiskos Saules kaujas notikumus, kad zemaiši un zemgalieši kopīgi sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. Tāpat šajā projektā izveidota kuršu vēsturei un kultūrai veltīta ekspozīcija – muzeja atvērtā krājuma daļa, kurā caur senu priekšmetu prizmu, aplūkojot krāšņās muzeja kolekcijas, var iepazīt kuršu vēsturi un kultūru, un viņu atstāto mantojumu. Kuldīgas novada muzejs ir vienīgais muzejs Latvijā, kura krājums tik pilnīgi raksturo Kurzemes centrālās daļas vēsturi un kultūru Latvijas un pasaules kontekstā. Būtisku muzeja krājuma daļu veido liecības par kuršu vēsturi un kultūru, kā arī liecības to ietekmei uz turpmāku Kurzemes centrālās daļas kultūras attīstību.
Projekta ieviešana

Projekta īstenošanas ilgums: 01.06.2020.-31.05.2023.

2020. gada 16. jūnijā Šauļos notika projekta uzsākšanas sanāksme, kurā tika parakstīts Partnerības līgums par projekta īstenošanu.

2020. gada septembrī plānotā Baltu vienības dienas Kuldīgā Covid-19 izplatības dēļ pārcelta uz 2021. gada 25. septembri.

2020. gada 16. martā noslēgts līgums par iepirkuma "Metāla plauktu, L veida paneļu/podestu sistēmas un ekspozīciju apgaismojuma iegāde Kuldīgas novada muzeja atvērtā krājuma iekārtošanai" (ID Nr. KNP/2020/69-K/INTERREG) 2. daļas - Metāla plauktu sistēmas - izpildi ar šīs daļas uzvarētāju SIA "3D STEEL STYLE". Līgumcena: 33 863,29 EUR, neskaitot PVN.

2020. gada 6. aprīlī noslēgts līgums par iepirkuma "Metāla plauktu, L veida paneļu/podestu sistēmas un ekspozīciju apgaismojuma iegāde Kuldīgas novada muzeja atvērtā krājuma iekārtošanai" (ID Nr. KNP/2020/69-K/INTERREG) 1. daļas - L veida paneļi/podesti - izpildi ar šīs daļas uzvarētāju SIA "WSP". Līgumcena: 36 789,63 EUR, neieskaitot PVN.

2020. gada 7. aprīlī noslēgts līgums par iepirkuma "Ekspozīciju apgaismojuma iegāde Kuldīgas novada muzeja atvērtā krājuma iekārtošanai" (ID Nr. KNP/2021/16-S/INTERREG) izpildi ar SIA "ACDC Group". Līgumcena: 19 285,80 EUR, neieskaitot PVN.

2020. gada 9. aprīlī notika attālināta projekta darba grupas un vadības grupas sanāksme, kurā partneri pārrunāja ieviešamās aktivitātes un vienojās par turpmākajiem soļiem to īstenošanā.

Sākot ar 2021. gada 7. jūniju, visas vasaras garumā Kurzemes un Zemgales plānošanas reģioni organizē ceļošanas akciju tūrisma maršrutā BALTU CEĻŠ, kurā var piedalīties jebkurš interesents. Vairāk informācijas: HTTPS://WWW.KURZEMESREGIONS.LV/PIEDALIES-VASARAS-CELOSANAS-AKCIJA/

2021. gada 9. augustā Gargždos, Lietuvā, Klaipēdas tūrisma informācijas centrs organizēja kārtējo projekta darba grupas un vadības grupas sanāksmi, kura notika gan klātienē, gan attālināti.

2021. gada 3. septembrī noslēgts līgums ar SIA "Intarsija" par Kuldīgas novada muzeja pūra lāžu restaurāciju atvērtā krājuma ekspozīcijas veidošanai.

2021. gada 25. septembrī Kuldīgā notiks Baltu vienības diena ar dažādām aktivitātēm gan pieaugušajiem, gan bērniem - Seno amatu tirgus un meistarklases, Lietuvas un Latvijas tautas mūzikas un folkloras kopu koncerts, mākslas un rokdarbu izstādes, kā arī grupas "Auļi" koncerts un senā uguns nakts pie Ventas u.c. Vairāk informācijas par Baltu vienības dienu: HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/BALTUVIENIBASDIENA

Papildināts 27.09.2021.

Kuldīgā ar dažādiem pasākumiem visas dienas garumā un Latvijas Saeimas un Lietuvas Seima priekšsēdēdāju un deputātu līdzdalību 25. septembrī tika nosvinēta Baltu vienības diena. To Pilsētas dārzā atklāja Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Lietuvas Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena. Klātesošos uzrunāja arī Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons un Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Ar priekšnesumiem uzstājās Latvijas un Lietuvas diplomātiskie kori. Baltu vienības dienas pasākumos piedalījās arī parlamentārieši no Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Lietuvas parlamentu, kā arī Seima deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Latvijas parlamentu.

Baltu vienības dienas kultūras programma bija bagātīga – darbojās seno amatu tirgus, varēja apskatīt seno karavīru ieročus un bruņas, pārbaudīt savu tēmējumu loku šaušanā, kā arī iepazīt citas viduslaiku spēles un izklaides. Tāpat norisinājās fotoorientēšanās pa Kuldīgu un meistarklases, bet uz skatuves Pilsētas dārzā muzicēja latviešu un lietuviešu tautas mūzikas kolektīvi un folkloras kopas. Dienas izskaņā Ventas krastā emocionālā gaisotnē norisinājās “Senā uguns nakts” – īpašs baltu tautu ugunskurs un sadziedāšanās. Rituālu vadīja Edgars Lipors un fokloras kopa “Vilki”.

2021.gada oktobrī tika noslēgti līgumi (1. un 2.kārta) ar SIA Firma "FM" par vitrīnu iegādi Kuldīgas novada muzeja atvērtā krājuma aprīkošanai.

Oktobra sākumā projekta partneri devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Stavangeru, Norvēģiju, lai iepazītos Eiropas kultūras ceļu "Vikingu ceļš". Trīs dienu garajā vizītē bija iespēja gan tikties ar Vikingu kultūras ceļa asociācijas pārstāvjiem, kā arī Rogalandes pašvaldības un Arheoloģijas muzeja pārstāvjiem, gan apmeklēt tuvākos Vikingu ceļa objektus un pārrunāt ar kultūras ceļa administrēšanu un attīstību saistītus jautājumus.

2022. gada 22. martā norisinājās konference par kultūras ceļiem, kuras ietvaros lektori no Latvijas un Lietuvas stāstīja par kultūras ceļu plānošanu un attīstību, dažādiem labās prakses piemēriem un izaicinājumiem. Projekta vadošā partnera pārstāve - Rūta Stankuviene - iepazīstināja ar projekta "Izzini Baltus" ietvaros paveikto kultūras ceļa "Baltu ceļš" veidošanas procesā, Kurzemes Tūrisma asociācijas priekšsēdētājs Artis Gustovskis iepazīstināja ar Eiropas kultūras ceļu "Hanzas ceļš", Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas pārstāve Linda Straume stāstīja par Camino ceļa posmu veidošanu Latvijā, savukārt divas Lietuvas pārstāves iepazīstināja ar nacionālo kultūras ceļu "M.K.Čurļoņa ceļā" un vietējo kultūras ceļu "Vējrāžu ceļš".

No 2022. gada 13. maija līdz pat mēneša beigām tirdzniecības centrā "Rīga plaza" (2. stāvā) ir aplūkojama izstāde par senajiem kuršiem. Izstādē ir iespēja uzzināt vairāk par kuršu pilskalniem, svētvietām, amatiem, apģērbu un ēdienu. Vēlāk izstāde tiks pārvietota uz Kurzemi, kur to varēs apskatīt vēl visu vasaru un rudeni dažādās vietās Kurzemē - Mērsragā, Papē, Liepājā, Kaltenē, Ventpilī, Kandavā, Embūtē, Rojā, Druvā un Otaņķos. 15.-28. augustā izstāde būs skatāma arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Šovasar Kurzemes plānošanas reģions organizē trīs seno amatu meistarklases, kurās būs iespēja iepazīties ar seno kuršu ēdieniem, krāsu iegūšanu no augiem, koku un augu vilnas izgatavošanu, dzintara apstrādi un rotu kalšanu.

2022. gada 18. un 19. jūlijā projekta partneri no Latvijas un Lietuvas sanāca Kurzemē uz kārtējo projekta vadības grupas sanāksmi.

No augusta līdz pat gada beigām interesentiem tiek piedāvātas divas tematiskas ceļojošas izstādes par kuršiem, kā arī zemgaļu un sēļu zemēm. Gandrīz pieci desmiti krāšņu dažādu autoru lielformāta fotogrāfiju dosies pie iedzīvotājiem Kurzemē, Zemgalē un Rīgā, lai vēstītu par baltu pilskalniem, svētvietām, amatiem, apģērbu un ēdienu tradīcijām. Izstādes būs aplūkojamas bez ieejas maksas.

2022. gada 3. septembrī 10.00-17.00 Kurzemes plānošanas reģions organizē seno amatu meistarklases Grobiņā - Kuršu vikingu apmetnē - par vairoga piekariņu izgatavošanu un apgleznošanu, lokšaušanu un sklandraušu cepšanu. Dalība bez maksas.

Līdz pat š.g. 15. oktobrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apskatāma projekta ceļojošā lielformāta foto izstāde "Kuršu zeme". Aicinām apmeklēt, lai iepazītos ar senajām baltu tautām, to pilskalniem, svētvietām, amatiem, apģērbu un ēdienu tradīcijām.

Kuldīgas novada muzeja atvērtajā krājumā tiek ierīkota kuršu vēsturei un kultūrai veltīta ekspozīcija, caur kuru būs iespēja iepazīt kuršu vēsturi un kultūru, kā arī viņu atstāto mantojumu. Ekspozīciju plānots pabeigt 2023. gada pirmajā pusē.

Maija beigās Kurzemes plānošanas reģions izdevis tūrisma ceļvedi “Kurši un žemaiši”, kurā iekļauti vairāk nekā 100 izteiksmīgākie ar kuršu un žemaišu kultūrvēsturi saistītie objekti Latvijā un Lietuvā, Zemgales plānošanas reģions izstrādājis tūrisma ceļvedi “Zemgaļi”, bet Lietuvas pusē tapis ceļvedis “Sēļi”, kurā apkopoti vairāk nekā 60 nozīmīgāko objektu Latvijas, Lietuvas Sēlijas teritorijā un Augštaitijā. Visi ceļveži pieejami www.kurzemesregions.lv.

Šodien, 31. maijā, noslēdzas projekts “Izzini Baltus”, kas īstenots ar Interreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam atbalstu. Prieks par tik daudzajām projekta aktivitātēm, kuras vērstas uz iepriekš izveidotā maršruta “Baltu ceļš” tālāku attīstību, veicinot tā atpazīstamību un informācijas pieejamību. Projekta īstenošanas laikā Kurzemē notika trīs seno amatu meistarklases, kurās piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieku, tiešsaistes konference “Kultūras ceļi Latvijā un Lietuvā” ar vairāk nekā 80 dalībnieku piedalīšanos, baltu gidu apmācības gada garumā, kuru noslēgumā 25 gidi saņēma apliecību par sekmīgu kursu pabeigšanu, kā arī vasaras ceļošanas akcija. Tāpat projektā sagatavotas divas ceļojošās izstādes par kuršiem, kā arī par zemgaļu un sēļu zemēm, kas izstādītas vairāk nekā 20 vietās. Projekta noslēgumā Kurzemes plānošanas reģions izdevis tūrisma ceļvedi “Kurši un žemaiši”, Zemgales plānošanas reģions izstrādājis tūrisma ceļvedi “Zemgaļi”, bet Lietuvas pusē tapis ceļvedis “Sēļi”. Kuldīgas novada pašvaldība projekta ietvaros 2021. gadā organizēja “Baltu vienības dienu”, kā arī Kuldīgas novada muzeja atvērtajā krājumā izveidoja izstādi par kuršu vēsturi un kultūru.

Vairāk par projektu un tā aktivitātēm var uzzināt: https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/izzini-baltus/.

Turpmāka informācija par Baltu ceļa maršrutu atrodama: www.baltukelias.lt.

2023. gada 31. maijā projekts noslēdzies.

Cita saistītā informācija

Projekts tiek īstenots Interreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros.

Saite uz Programmas mājaslapu WWW.LATLIT.EU.

Saite uz oficiālo ES mājaslapu: WWW.EUROPA.EU.

Šī informācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Kuldīgas novada pašvaldība, un tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

0 %
Skip to content Skip to content