Kuldīgas novads ir bagāts ar vēsturi, tradīcijām, nozīmīgām kultūras vērtībām un lieliskiem cilvēkiem – savas pilsētas un pagasta patriotiem. Ar to ļoti lepojamies. Tādēļ turpmāk rubrikā “Iepazīsti Kuldīgas novadu,” pastāstīsim par mūsu pagastiem un pilsētām, parādot spilgtākās un interesantākās vietas, cilvēkus, notikumus, nozīmīgākās kultūras norises un pasākumus.

Šoreiz uzmanības centrā – Vārmes pagasts. Tas atrodas Kuldīgas novada austrumu daļā, 22 kilometrus no Kuldīgas un 23 kilometrus no Saldus.

KO NOTEIKTI APSKATĪT VĀRMES PAGASTĀ?

Omiķu grava – ar stāvām klinšu sienām un 3.5 metrus augstu ūdenskritumu. Tā atrodas Šķēdes upes senlejas dienvidu nogāzē. Ūdenskritums ir skaists, ne tikai vasarā, bet arī ziemā, kad, sasalstot ūdenim, veidojas brīnišķīgi ledus kritumi. Savu nosaukumu Omiķu grava ir ieguvusi no tuvējo māju vārda un kopš 1977.gada ir dabas piemineklis. Šeit izveidota atpūtas vieta, kur baudīt dabu, rīkot piknikus, kurināt ugunskuru, vasarās sēņot, ogot un makšķerēt.

Vārmes muižas apbūves komplekss. Ar kungu un kalpu māju, kā arī klēti. Kungu māju 1830.gadā uzcēla vācu barons Brinkens un tajā kopš 1926.gada atrodas Vārmes pamatskola. Kalpu mājā jeb ērbērģī apskatāms sarkano ķieģeļu manteļskurstenis. Muižas parks lepojas ar retām koku sugām – Veimuta un Kalna priedēm, Eiropas lapegli, Punktēto vilkābeli, Dižskabārdi un citiem.

Atpūtas parks “Aizupītes”. Parks izveidots 2011.gadā. Tajā atrodas bērnu rotaļu laukums un īpašs saules pulkstenis. Tas veidots no Vārmes laukakmeņiem, bet laiku rāda, cilvēkam nostājoties tā iekšpusē. Parka ainavu papildina dīķis ar strūklaku, kas naktī paver īpaši skaistu skatu.

VĀRMES PAGASTA TRADĪCIJAS

Rudens gadatirgus. Notiek jau 25 gadus – septembra otrajā sestdienā. Plaši apmeklēts un iecienīts ne tikai vārmenieku, bet arī viesu vidū. Tirgus nemainīgā tradīcija – loterija, kurā iespēja vinnēt pašu audzēto, gatavoto, un izveidoto, ko šim mērķim ziedo vārmenieki un viesi. Līdzās gadatirgum notiek arī plaša kultūras un izklaides programma.

Vārmes pagasta atklātās sporta spēles. Notiek katru gadu jūlijā un pulcē sporta entuziastus ne tikai no Kuldīgas novada, bet arī kaimiņu novadiem. Sacensības ik gadu papildina dažādi netradicionāli sporta veidi – armvreslings, tautas bumba, vasaras biatlons un citi.

Labdarības koncerts “Torņu sasaukšanās” Vārmes baznīcā. Tradīcija iedibināta 2011.gadā. Koncerta laikā tiek vākti līdzekļi Vārmes baznīcas torņa atjaunošanai.

VĀRMES PAGASTS LEPOJAS

Vārmes pagasts lepojas ar strādīgiem, atbildīgiem, enerģiskiem un uzņēmīgiem cilvēkiem, kuri vēlas sev apkārt radīt labāku, skaistāku un sakoptāku vidi. Ļaudis, kuri veido un kopj pagasta vēsturi, kultūru un tradīcijas. Pagastā norit gan aktīva kultūras dzīve, gan radoši darbojas pašdarbības kolektīvi.

Vārme – Viedais ciems. Latvijas Lauku foruma konkursā Vārmes pagasts 2023.gadā saņēmis atpazīstamības zīmi – Viedais ciems. Ideja par Vārmi kā Viedo ciemu radās iedzīvotāju grupai, kas pirms diviem gadiem sanāca kopā, lai uzlabotu un sakoptu Omiķu gravas teritoriju. Neilgajā laikā šī grupa jau apguvusi vairākus projektus – LEADER projekts “KOPA/Kopienu pārdomāta attīstība Vārmē”, Kuldīgas novada pašvaldības projekts “Āra lasītavas izveide pie Vārmes bibliotēkas” 2022.gadā; Kuldīgas novada pašvaldības projekts “Omiķu gravas skatu laukums” 2023.g.

Kultūras pasākumi Vārmes muižas parkā. Bagātinot kultūras dzīvi, pagasta pārvalde Vārmes muižas parkā rīko dažādus pasākumus– “Mana ģitārspēle vasarai”, “No Vārmes stāstu pūra lādes”, “Maizes svētki Vārmes muižā”. Tie ir īpaši iecienīti, jo ļauj stiprināt savas vietas vēsturi, cilvēkus, notikumus, veidot pašapziņu un meklēt pagātnes saikni ar šodienu.

Pašdarbības kolektīvu darbība. Vidējās paaudzes deju kolektīvs “DimDari” un amatierteātris “Es un Tu”. Abi kolektīvi ir piedalījušies pēdējos divos Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos. “Esam bijuši vienoti Dziesmu svētku gājienā, dejojot Daugavas stadionā un spēlējot savu izrādi uz Rīgas profesionālo teātru skatuvēm. Uz pašdarbniekiem un viņu atbalstu vienmēr var paļauties gan rīkojot pasākumus, gan to norisē.” Saka Lelde Ose, Vārmes pagasta pārvaldes vadītāja.