AktualitātesBūvvalde

Teorija un prakse Venēcijas hartas transkripcijā – starptautiska konference Kuldīgā

Starptautiskās ievērojamu vietu un pieminekļu padomes (ICOMOS) Latvijas Nacionālā komiteja sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību 2024. gada 27. septembrī Kuldīgā rīko starptautisku zinātnisku konferenci “Teorija un prakse Venēcijas hartas transkripcijā”.

Starptautiskajai pieminekļu un vēsturisko vietu konservācijas un restaurācijas hartai jeb Venēcijas hartai šogad aprit 60 gadi kopš tās pieņemšanas. Tā ir viens no nozīmīgākajiem starptautiskajiem vadlīniju dokumentiem kultūras mantojuma saglabāšanai, kas tika izstrādāts laikā, kad Eiropa tika strauji atjaunota pēc 20. gadsimta postošākā kara un pastāvēja vispārējas cerības uz turpmāku progresu un ekonomisko attīstību. Lai nodrošinātu kultūras mantojuma saglabāšanu straujās ekonomiskās attīstības un izaugsmes apstākļos Venēcijas hartā kultūras mantojuma nozares speciālisti iekļāva par objektu un vietu saglabāšanas un aizsardzības kritērijus un principus.

Toreiz nebija iespējams paredzēt, ka pēc sešām desmitgadēm arhitekti, restauratori, arheologi, mākslas zinātnieki u.c. kultūras mantojuma saglabāšanas speciālisti saskarsies ar jauniem un sarežģītākiem izaicinājumiem. Šodien objektu saglabāšanas un atjaunošanas problēmas ir saistītas ne tikai ar paša objekta tehnisko stāvokli un sabrukšanas faktoriem, bet tās saistītas ar daudz plašākiem sociāliem, ekonomiskiem un ģeopolitiskiem apstākļiem. Mēs saskaramies ar klimata krīzi un konfliktiem, kas iznīcina kultūras mantojumu un rada bēgļu plūsmas. Tas liek pārdomāt, kāda ir bijusi Venēcijas hartas ietekme un kādas ir mantojuma saglabāšanas nozares vajadzības nākotnē, jautājot kāda ir Venēcijas hartas loma šajos nemierīgajos laikos un, vai tā vēl joprojām spēj kalpot tās mērķim – noteikt starptautiskus standartus vēsturisku būvju saglabāšanā un restaurācijā.

Mantojuma saglabāšanas jautājumu risināšanai izvēlēta simboliska vieta – Latvijas jaunākā Pasaules mantojuma vieta – Kuldīgas vecpilsēta, kurā notiek pastāvīga aktuāla diskusija par mantojuma saglabāšanas aspektiem.

Konferences organizētāji nodrošinās konferences dalībnieku transportēšanu no Rīgas uz konferences norises vietu un vakarā atpakaļ uz Rīgu.

Konference notiks latviešu un angļu valodās ar tulkojumu, tās laikā tiks veikts videoieraksts publicēšanai ICOMOS Latvija YouTube kanālā. Konference notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Reģistrācijas saite konferencei: https://forms.gle/CCGM2AcwMNLvKVLW7

KONFERENCES PROGRAMMA