AktualitātesJaunumiKultūra

“Nodibinājums Liepāja 2027” izsludina metu konkursu interaktīva pilsētvides objekta “Pavējā pretvējā” izveidei

Nodibinājums “Nodibinājums Liepāja 2027” š.g. 10. oktobrī izsludinājis metu konkursu jauna, interaktīva vides objekta “Pavējā pretvējā” izveidei Liepājas pilsētā. Metu konkursa mērķis ir radīt mākslinieciski augstvērtīgu un funkcionāli pārdomātu vides objektu, kas bagātinātu pilsētas ainavu gan tās 400. jubilejas gadā, gan turpmāk. Konkursa darbus pretendenti aicināti iesniegt līdz 2024. gada 25. novembrim.

“Mākslas darbi pilsētvidē ir kā rota pilsētai – tie iepriecina, liek domāt, iedvesmo un papildina urbāno ainavu. Šādi darbi var kļūt par nozīmīgu pilsētas identitātes daļu, veicinot kultūras izpratni un radošumu. Pilsētas jubilejas gadā vēlamies Liepājas ainavu bagātināt ar mūsdienīgu mākslas objektu vai instalāciju, kas simboliskā veidā izceltu mūsu vēja pilsētas īpašo garu. Tā būtu gan iekļaujoša, gan, iespējams, interaktīva, kļūstot par iemīļotu daļu no pilsētas sejas. Ticu, ka laba vides māksla stiprina iedzīvotāju piederību pilsētai, palīdz radīt pozitīvu pilsētas tēlu un veicināt tūrisma attīstību,” atklāj “Nodibinājums Liepāja 2027” valdes locekle mākslinieciskajos jautājumos Baiba Bartkeviča.

Konkursa iecere paredz Liepājas pilsētvidi papildināt ar oriģinālu laikmetīgās mākslas lielformāta vides objektu, kas rada asociāciju par Liepāju kā vēja pilsētu, kura 2025. gadā svin pilsētas 400. jubileju un 2027.gadā ar konceptu (ne)miers nesīs Eiropas Kultūras galvaspilsētas titulu.

Objekta atrašanās vieta iecerēta šobrīd brīvajā laukumā, kas atrodas Graudu ielas un Kūrmājas prospekta krustojumā (adrese: Graudu iela 30, Liepāja, kadastra Nr.17000320264), Liepājas pilsētas vēsturiskā centra aizsardzības zonā (valsts aizsardzības Nr.7436). Metu konkursa dalībniekiem objekta izvietojumā jāņem vērā lokācijas vides specifika un mērogs, kā arī objekta izveidē jāparedz nepieciešamais labiekārtojums.

Objektam jāizmanto laikmetīga un oriģināla vizuālā valoda, tam jāsatur augsta līmeņa vizuālā estētika, un tam jābūt veidotam no ilgmūžīgiem materiāliem. Paredzamās vides objekta izmaksas ir līdz 60 000 eiro, ieskaitot visus uz darījumu attiecināmos nodokļus.

Konkursam paredzēts godalgu fonds 10 000 eiro apmērā. Pirmās vietas ieguvēja godalga – 4 000 eiro; otrās vietas ieguvējam paredzēta godalga 3 000 eiro apmērā, bet trešās vietas ieguvējam – 2 000 eiro apmērā. Tāpat žūrijas komisija var piešķirt divas veicināšanas prēmijas, katru 500 eiro apmērā.

Konkursa dalībniekus vērtēs žūrija septiņu cilvēku sastāvā. Žūrijas komisijas priekšsēdētāja — “Nodibinājums Liepāja 2027” valdes locekle Baiba Bartkeviča, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietnieks — Liepājas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Liepājas būvvalde” pilsētas arhitekts Uģis Kaugurs. Žūrijas komisijas locekļi: Liepāja 2027 vēstnese, dizaina studijas H2E līdzdibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Inguna Elere, māksliniece, kuratore Ieva Rubeze,  tēlniecības Kvadriennāle Rīga programmas direktore, kuratore Kristiāna Kārkliņa, laikmetīgās mākslas konsultants un kurators Norberts Vēbers (Norbert Weber) un RTU Liepājas akadēmijas docente, studiju programmas “Jauno mediju māksla un dizains” direktore Anna Priedola. Žūrijas komisijas atbildīgā sekretāre bez balsstiesībām – “Nodibinājums Liepāja 2027” valdes locekle Eva Ciekurze.

Iesniegtos darbus žūrija vērtēs pēc sekojošiem kritērijiem: “Pavējā pretvējā” tematikas tvērums objekta ieceres konceptā, iederība ainavā, respektējot un papildinot apkārtējos objektus, kompozicionāla, stilistiska un kontekstuāli veiksmīga mijiedarbība ar vidi, funkcionālais risinājums, risinājumu un materiālu ilgtspēja un neatkarība, kā arī citi specifiski kritēriji pēc žūrijas komisijas locekļu ieskatiem

Dalībnieks var būt jebkura fiziska vai juridiska persona, vai arī šādu personu apvienība jebkurā to kombinācijā, kas iesniegusi pieteikumu dalībai konkursā atbilstoši nolikuma prasībām.

Meta piedāvājumu, kas noformēts atbilstoši nolikuma prasībām, līdz 2024. gada 25. novembra plkst. 15.00 jāiesniedz konkursa atbildīgajam sekretāram Dārza ielā 4/8, Liepājā. Pēc norādītā termiņa iesniegtie piedāvājumi izskatīšanai netiek pieņemti.

Iepazīties ar konkursa nolikumu var šeit: