AktualitātesJaunumi

Latvija saņēmusi tiesības rīkot Pasaules čempionātu aršanā; Kuldīgas novads uzņems arājus no 26 valstīm

Foto: Lauris Hercenbergs

Šā gada rudenī, no 13. līdz 14. oktobrim Latvijā, Kuldīgā norisināsies 68. Pasaules aršanas čempiona sacensības, kurā piedalīsies arāji no 26 pasaules valstīm. Bez Eiropas valstīm tiks pārstāvētas arī Jaunzēlande, Austrālija, Kenija, ASV un Kanāda. Tiesības rīkot šādas sacensības Latvijā no “Pasaules Arāju organizācijas” (World Ploughing Organisation) saņēma biedrība “Latvijas Arāju organizācija”, kas sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību un lauksaimniecības tehnikas tirdzniecības uzņēmumu ,,Amazone grupa LV’’ kopīgi organizēs pasaules līmeņa sacensības aršanā.

Pagājušajā gadā “Pasaules Arāju organizācija” ieradās Latvijā, lai dotos apskates vizītēs un lemtu par piemērotāko sacensību norises vietu. “Par čempionāta rīkošanas vietu izvēlējāmies Kuldīgas novadu, jo šeit ir lauksaimniecības uzņēmumi ar augsta līmeņa saimniekošanas praksi, kā arī nepieciešamā apjoma un kvalitātes viesnīcu un ēdināšanas kapacitāte. Nenoliedzami Kuldīgas novads ir unikāla un skaista vieta, tāpēc esam ārkārtīgi priecīgi, ka varam rīkot pasaules klases čempionātu tieši šeit”, stāsta Anna Marija Makhjū (Anne Marie McGugh), “Pasaules Arāju organizācijas” ģenerālsekretāre.

“Sākotnēji bija plānots, ka Latvija pasaules aršanas čempiona sacensības rīkos tikai 2032. gadā, bet pandēmijas divi gadi un karš Ukrainā situāciju būtiski mainīja. 2022. gadā čempionātu rīkoja Īrija, kurā aršanas sacensības ir tikpat populāras kā futbols un regbijs, un es ierosināju, ka šogad to varētu rīkot Latvija, jo kāpēc ne? Pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas mums ir izveidojušās spēcīgas un pasaules līmenī eksportspējīgas zemnieku saimniecības”, stāsta Aigars Laurinovičs, “Latvijas Arāju organizācijas” valdes priekšsēdētājs un “Pasaules Arāju organizācijas” valdes loceklis.

“Šis gads ir īpašs un nozīmīgs gan Latvijai, gan Zemkopības ministrijai – šogad svinam Zemkopības ministrijas 30 gadadienu kopš Latvijas Neatkarības pasludināšanas. Tāpēc vienlaicīgi arī esam gandarīti, ka tik vērienīgs, pasaules līmeņa notikums tiek organizēts Latvijā un arī mēs varam sniegt gan finansiālu, gan morālu atbalstu tā rīkošanā. Šis ir laiks, kad Latvijas lauksaimniecības sfēra sevi var parādīt vislabākajā spozmē Eiropas Savienības un citām NATO dalībvalstīm, kā pēc PSRS sabrukuma esam spējuši ekonomiski attīstīties, atjaunot savus spēkus, resursus un kļūt par modernu lauksaimniecības valsti, kā arī spējam gudri izmantot savus dabas resursus”, uzsver Didzis Šmits, Zemokpības ministrs.

Sacensības notiks šā gada 13. un 14. oktobrī SIA “Upeskalni AB” uzņēmumam piederošos tīrumos. Dalībnieku ierašanās, sagatavošanās sacensībām un oficiālie treniņi sāksies no 7. oktobra.

“Arums tiek vērtēts 12 parametros, piemēram, svarīgs vagas taisnums, atarums, laiks u.c. Pagājušajā gadā 67. Pasaules aršanas čempiona sacensībās, kas norisinājās Īrijā – 20 gadu laikā Latvija pirmo reizi izcīnīja augsto 6. vietu un tas izdevās Jānim Vaitkevicam no Dobeles novada Jaunbērzes, zemnieku saimniecības “Mārtiņi”. Arī šogad J. Vaitkevics pārstāvēs Latviju un viņam pievienosies arī jaunais arājs Ričards Dambergs, kurš vēl mācās Kandavas tehnikumā. Pirmais desmitnieks uz čempionātu ierodas ar savu tehniku, piemēram, Jaunzēlandes komanda atstāja konteineri ar saviem traktoriem un arkliem Īrijā, lai samazinātu transporta izmaksas uz Latviju. Savukārt Austrālijas, Kanādas un ASV traktori un arkli jau ir ceļā uz Latviju,” papildina A. Laurinovičs.

Otrajā pasaules čempionāta dienā, 14. oktobrī, paralēli sacensībām, notiks virkne izklaidējošu un izglītojošu pasākumu “Iepazīsti Latvijas moderno lauksaimniecību”, kurā Latvijas lauksaimniecības tehnikas tirgotāji demonstrēs jaunāko tehniku, būs mājražotāju tirdziņš, varēs iepazīt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pasākuma “Novadu garša” lieliskos saimniekus.

68. Pasaules aršanas čempiona sacensības rīko: Pasaules Arāju organizācija, Latvijas Arāju organizācija, Zemkopības ministrija, Kuldīgas novada pašvaldība, Amazone Grupa LV.