AktualitātesJaunumiVecpilsēta

Kuldīgas vecpilsētai jauna rota – senās tradīcijās veidots dārzs

Šodien, 9. maijā, Kuldīgas vecpilsētā – Restaurācijas centra pagalmā, Baznīcas ielā 30, apmeklētājiem atvērts 19./ 20. gadsimta stilistikā veidots un senatnīgās tradīcijās iekopts dārzs. Tas radīts, lai iedvesmotu pilsētas un apkaimes iedzīvotājus, kā arī Kuldīgas viesus radoši veidot un iekopt savus pagalmus.

“Kuldīgai ir senas dārzu tradīcijas, par kurām vēsta gan leģendas, gan vēsturiskie raksti, taču mūsdienās dārzu kopšanas tradīcija vecpilsētā ir mazāk sastopama. Ceram, ka šis būs kā piemērs, kuram sekos arī citi vecpilsētas iedzīvotāji. Dārzs sniedz ne tikai estētisku baudījumu, bet arī kalpo kā vieta kopā būšanai – sarunām, atpūtai, augu un arī kaimiņu iepazīšanai. Kuldīgas vecpilsētas dārzā arī turpmāk plānotas dažādas izglītojošas nodarbības, kas ļaus smelties arvien jaunas idejas”, saka Kuldīgas Restaurācijas centra vadītāja un vecpilsētas dārza idejas autore Ilze Zariņa.

Jaunizveidotajam dārzam atvēlētā platība simboliski sadalīta trīs daļās, kas atspoguļo virtuves un garšaugu dārzu; puķu un tējas dārzu; kā arī priekšdārzu Mazās upes ielas malā. Dārzu papildina filigrāni  koka pinumi.

Ņemot vērā klimata izmaiņas un laika apstākļu izmaiņas mūsdienās, daļa augu šķirņu tika aizstātas ar analogām, pieejamām un izturīgām mūsdienu apstākļos, ievērojot tradicionālā dārza principus. Tāpat, kā senatnē, šis dārzs ir projektēts gan praktiskai gan estētiskai izmantošanai.

Kuldīgas vecpilsētas dārza uzturēšanu iecerēts papildināt ar izglītojošiem pasākumiem, aicinot vecpilsētas iedzīvotājus uzzināt par dārzu izveidi, piemērotajām augu sugām, kopšanas apstākļiem, kaitēkļu apkarošanu ar videi draudzīgām metodēm.

Plānotajiem pasākumiem aicinām sekot līdzi sociālajā tīklā Facebook/Kuldīgas vecpilsētas dārzs.

Priekšdārziņu uzturēšanas tradīcijas vecpilsētā atdzīvināt palīdzējis SIA “Baltā avēnija” Ritas Ķirķes vadībā, piedaloties Kuldīgas vecpilsētas iedzīvotājiem.

Projektu “Vēsturisko dārzu tradīciju atjaunošana” īstenojusi biedrība “KPKC” Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu 47509.48 EUR un 4838,49 EUR Kuldīgas novada pašvaldības līdzfinansējumu. Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu administrē Lauku atbalsta dienests.