AktualitātesPašvaldībaTūristiem

Kuldīgas novads par nozīmīgu kultūrvietu bagātāks – atklāts muzeja atvērtais krājums

Kuldīgā atklāta lielākā mūsdienīgi iekārtota atvērtā krājuma ekspozīcija Latvijā, kurā galvenā loma ir atvēlēta priekšmetiem – vēstures lieciniekiem. Kuldīgas novada muzeja jaunajā ekspozīcijā “Ceļojums muzeja krājumā”, raugoties caur priekšmetu prizmu, ir iespēja izsekot vēstures līkločiem kopš pirmo cilvēku ienākšanas Kurzemes teritorijā līdz pat 21. gadsimtam.

 Atvērtība sabiedrībai ir mērķis, uz kuru mūsdienās tiecas ikviena nozare Eiropā. Šādu mērķi sev izvirzīja arī Kuldīgas novada muzejs, apzinoties, ka kuldīdznieki un pilsētas viesi izteikuši vēlmi redzēt vairāk krājuma priekšmetu, nekā ir iespējams parādīt mainīgajās izstādēs, pasākumos un individuālās konsultācijās.

Lai padarītu muzeja krājumu vēl pieejamāku sabiedrībai, vairākus gadus muzejā ritēja aktīvs darbs pie apjomīgas atvērtā krājuma ekspozīcijas izveides, kas šoruden rezultējies ar jaunu kultūrvietu skaistajā Kuldīgas vecpilsētā.

Jaunā ekspozīcija ir dubults ieguvums, jo ir nodrošināta ne vien muzeja krājuma, bet arī cēlās Latvijas Bankas Kuldīgas nodaļas ēkas pieejamība ikvienam interesentam. Grezno celtni Dzirnavu ielā 1930. gados uzbūvēja Latvijas Banka, lai tajā glabātu naudu un veiktu banku operācijas. No 1931. līdz 2017. gadam pārmaiņus šajās telpās darbojušās dažādu banku filiāles, bet kopš 2019. gada šeit atrodas kultūrvēsturisko vērtību krātuve – Kuldīgas novada muzejs.

Ēkas senatnīgā un cēlā atmosfēra vedina uz kultūras un vēstures izziņu un lieliski papildina ekspozīciju, kurā priekšplānā savukārt izcelti muzeja krājuma priekšmeti, rosinot iepazīt Viduskurzemes vēsturi, raugoties caur priekšmetu prizmu.

Ekspozīcijā var iepazīt Kuldīgas novada muzeja bagātīgo krājumu, iepriekš neeksponētus krājuma priekšmetus un to stāstus. Šeit var uzzināt par pirmajiem cilvēkiem Kurzemes teritorijā, kuršu kultūras izplatīšanos, Viduskurzemes etnogrāfisko mantojumu, Kuldīgas pilsētas attīstību un daudz ko citu. Ekspozīcijā apskatei ir pieejami vairāk nekā 2800 muzeja priekšmetu oriģināli, tāpēc veidotāji, uzsverot priekšmetu nozīmi, to dēvē par atvērtā krājuma ekspozīciju.

Priekšmetu stāstus un radīto gaisotni ekspozīcijā paspilgtina un papildina modernās pasaules sniegtās iespējas ­– digitālais gids, animācija par Kuldīgas vēsturi, video un audio ieraksti, spēles.

Atvērtā krājuma ekspozīcijā “Ceļojums muzeja krājumā” var ļauties ne vien izziņai, bet arī kultūras mantojuma raisīto sajūtu baudīšanai, kā arī gremdēties atmiņās, ieraugot pazīstamus priekšmetus, kas nu jau ir iegājuši vēsturē. Beidzoties ceļojumam laikā, ekspozīcijas apmeklētājs atgriežas 21. gadsimtā, lai, izmantojot gūto pieredzi, paraudzītos uz pasauli mazliet citām acīm.

Ekspozīcija ir pieejama apmeklētājiem Dzirnavu ielā 5, Kuldīgā piektdienās, sestdienās un svētdienās plkst. 10.00–18.00. Pastāv iespēja grupām iepriekš pieteikties ekskursijai vai muzejpedagoģiskajai programmai arī citās dienās. Vairāk par jauno ekspozīciju: https://www.kuldigasmuzejs.lv/atvertais-krajums