AktualitātesKultūraNīkrāces pagasts

Kuldīgas novada rezidences radošajiem autoriem 2023 dalībnieces Daces Znotiņas izstāde “Mazie dārgumi” Nīkrācē

No 30. augusta līdz 30. septembrim Nīkrāces atpūtas centra telpās būs skatāma fotogrāfes Daces Znotiņas izstāde “Mazie dārgumi”, kura ir tapusi Kuldīgas novada rezidences radošajiem autoriem 2023 ietvaros.

Kuldīgas novada rezidences radošajiem autoriem mērķis ir veicināt radošu cilvēku iesaisti Kurzemē, Kuldīgas novadā, pievēršot uzmanību vietējās kultūrvides izzināšanai un pieredžu apmaiņai. Rezidence katru gadu uzņem vairākus radošo jomu pārstāvjus, piedāvājot viņiem laiku un resursus, lai, esot saiknē ar vietējo vidi un tur piedāvātajiem impulsiem, nodotos jaunradei un prezentētu rezultātus gan Kuldīgas novada pagastos, gan ārpus tiem. Šogad rezidences fokusā ir ekoloģija un daba, apzinātības veicināšana par tās unikalitāti un saglabāšanu Kuldīgas novadā. Daba apzīmē ne tikai mūsu apkārtējo vidi un planētu kā mājas, bet arī norāda uz iekšējām “mājām” – emociju, sajūtu vidi un rūpēm par to. Līdz ar to tēma par dabu aktualizē arī mentālās veselības jautājumus.

Dace Znotiņa par izstādes “Mazie dārgumi” tapšanu raksta: “Mums reizēm sev ir jāatgādina, starp kādiem dārgumiem mēs dzīvojam. Daudzas sīkas, it kā ikdienišķas “realitātes” bieži ir tik ierastas un reizēm pat traucējošas – gājputni, kas migrējot apēd ražu vai dadžu krūms, kas izaudzis ceļa malā, tāpēc mēs aizmirstam to, ka tam visam ir sava vieta. Kukainis, kas apputeksnē ziedus; mākoņi, kas atnes veldzi; upe, kas dod iespēju dzīvot visam mums apkārt. Daba ir mūsu mājas un barības klēts un, tikai saskaņā ar dabu, mēs varam būt veseli gan fiziski, gan mentāli. Apceļojot Nīkrāces pagastu ar kājām un velosipēdu, es meklēju šīs mazās lietas, lai atgādinātu sev un arī citiem, ka tās visas ir vērtīgas un sargājamas.”

Daces Znotiņas biogrāfija

Dace Znotina ir ieguvusi maģistra grādus datorzinātnēs un kognitīvajās zinātnēs, kā arī izglītību profesionālajā fotogrāfijā. Ikdienā Dace ir saistīta ar foto un mārketinga jomu, brīvajā laikā nodarbojas ar foto, video un radošo rakstīšanu. Fotogrāfija ir Daces hobijs jau astoņpadsmit gadus. Viņu īpaši saista dabas krāšņuma iemūžināšana un radoši skaistā meklējumi dabā un cilvēkos, ko viņa ir pētījusi arī Nīkrāces pagastā. Mācījusies pie tādiem fotogrāfiem kā Gunārs Binde, Varis Sants, Ojārs Jansons un Andris Eglītis. Četrus gadus strādājusi kā fotogrāfe pasaulē lielākajās suņu kamanu sacensībās Femundlopet Norvēģijā. Dace fotografē galvenokārt savam un līdzcilvēku priekam un 2020. gadā ir saņēmusi Pasaules Dabas Fonda atzinību par dalību dabas fotogrāfiju konkursā #BillionShadesOfGreen. Šogad ir iznācis arī Daces sarakstīts fantāzijas romāns “Rubīna lapsas medības” (tapis kopā ar Eviju Zandbergu).

Izstādes atklāšana norisināsies 30. augustā, plkst. 13:00, Nīkrāces atpūtas centra telpās. Lai izstādi apskatītu vēlāk, ir vēlams iepriekš pieteikties pa tālruni: 26109471 (Dana Tihomirova).

Daces grāmatas “Rubīna lapsas medības” prezentācija ir iecerēta cikos un kur?

Kuldīgas novada rezidenci radošajiem autoriem organizē biedrība “Kuldīgas Mākslinieku rezidence” sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību un Kuldīgas novada pagastiem.

Rezidences kuratore: Maija Rudovska

Atbalstītāji: Kuldīgas novada pašvaldība un Kurzemes plānošanas reģions.