Aktualitātes

Kuldīgas novadā piemin 1949. gada 25. marta deportācijas upurus

Godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, šodien, 25. martā, visā Kuldīgas novadā notiek atceres pasākumi. Kuldīgā piemiņas pasākums notika pie piemiņas akmens Pētera ielā, kur klātesošos uzrunāja Kuldīgas Svētās Trīsvienības draudzes prāvests Vjačeslavs Bogdanovs, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska, Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Artis Roberts un Kuldīgas novada politiski represēto biedrības vadītājs Uldis Jumiķis. Pasākumā ar dzejas lasījumiem piedalīsies Kuldīgas novada muzeja apmeklētāju centra speciāliste Liene Blūma.

 “Vēsture ir tā, kas veido mūsu tagadni un mūsu nākotni. Diemžēl, ne  tikai saulainās dienas ir tās, kuras ir jāatceras. Pirms daudziem desmitiem gadu, 25. marts bija parasta diena, bet šobrīd, jau 75 gadus, tā ir diena, kas parāda un liek atcerēties par traģēdiju, kurā esam vienoti ar mūsu Baltijas valstīm. Vairāk kā 44 tūkstoši latvieši, no kuriem ceturtā daļa bija bērni, tika aizvesti tālumā. Tie bija 40 neziņu un baiļu pilni gadi – ne tikai tiem, kas atradās tālumā, bet arī tiem, kas bija šeit un gaidīja savus mīļos mājās. Diemžēl visiem neizdevās atgriezties. Šī ir diena, par kuru ir jāstāsta jaunajai paaudzei, neskatoties, ka tā ir piepildīta asarām un sāpēm. Šī ir diena, kas skaidri parāda, kas ir labais un sliktais, kas ir laime un  nelaime, un kas ir pareizs un kas nepareizs. Šodienu pavadīsim pieminot un atceroties visus tos, kuri tika izsūtīti. Un teiksim paldies visiem tiem, kam bija iespēja atgriezties. Paldies no sirds, ka jūs mums esat,” sacīja I.Astaševska.

Piemiņas pasākumi notiks arī Skrundā un  vairākos novada pagastos.

  • Skrundā komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums norisināsies 13.30 pie deportāciju piemiņas vagona.
  • Vārmē plkst. 13:00 ikviens aicināts uz svētbrīdi Vārmes Piemiņas birzī, lai noliktu ziedus pie represēto piemiņas akmens.
  • Alsungā plkst. 13:00 piemiņas pasākums notiks represēto piemiņas vietā pie Ziemeļu stacijas. Pēc piemiņas brīža visi laipni aicināti Amatu mājā, EKC “Suiti” telpās, kavēties atmiņās pie tējas krūzes.
  • Gudeniekos plkst. 11.00 ziedu nolikšana piemiņas vietā pie Gudenieku kultūras nama.
  • Lēnās komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis, ziedu un svecīšu nolikšana pie represēto piemiņas akmens norisināsies 12.45.
  • Kurmāles pagasta Vārdupē pie piemiņas akmens represēto atceres brīdis notiks plkst. 13:00. Pēc tam represētie un viņu tuvinieki aicināti pakavēties atmiņu stāstos pagastmājas vēstures istabā.
  • Visas dienas garumā iedzīvotāji varēs nolikt ziedus un sveces represēto piemiņas vietās Kabilē un Rudbāržos.

Šogad aprit jau 75 gadi, kopš 1949. gada 25. martā uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem no Latvijas deportēja ap 44 000 cilvēku – ģimenes ar bērniem un sirmgalvjiem. Viņu vidū bija arī ap 2500 Kuldīgas apriņķa ļaužu.