27. novembrī, Kuldīgas Digitālo inovāciju centrā, Adatu fabrikā, notika aizraujošā darbnīca “COOLDIGA FUTURE LAB”(Minox’24)
Darbnīcā interesenti varēja praktiski izmēģināt modernākos 3D skenerus, 3D drukas iekārtas, lāzergriešanas iekārtas un Virtuālās Realitātes(VR) tehnoloģijas. Pasākuma dalībnieki uzzināja, kā no vienkārša artefakta radīt digitālos dvīņus, kas var kļūt par jauniem resursiem gan ikdienas darbā, gan uzņēmējdarbībā, kā arī UNESCO mantojuma popularizēšanā.
Klātesošiem vislielāko pārsteigumu sagādāja iespēja noskenēt pašam sevi ar 3D skeneri, piemēram, 3D krūšutēlu vai cilvēka digitālo dvīni pilnā augumā un pēc 15 minūtēm to samazinātā formātā izprintēt uz 3D printera jeb ievietot Virtuālās Realitātes(VR) rīkā un izpētīt savu 3D portretu ar VR brillēm no visām pusēm.
Pasākuma dalībniekiem bija iespēja arī vērot cik precīzi var noskenēt dažādus vēsturiskus artefaktus, piemēram, senu 19.gs. bronzas zvana elementu no Padures pils. Kuldīgas novada muzejs direktors Eduards Dambergs bija sajūsmā par šo pasākumu, viņš izteicās, ka šī ir lieliska iespēja digitalizēt arī muzeja fonda artefaktus, kas glabājas muzeja krājumā, jo visus eksponātus nav iespējams eksponēt. Tas paver iespēju nākotnē veidot 3D virtuālo muzeju Kuldīgā.
Kuldīgas novada iedzīvotājs un Centra vidusskolas vecāku padomes pārstāvis Jānis Uzulēns pēc pasākuma teica: “Man kā novada iedzīvotājam šī bija ārkārtīgi vērtīga darbnīca, jo visas šīs tehnoloģijas ir atvestas šeit uz Kuldīgas digitālo centru un man nav jābrauc uz Rīgu. Tāpat manuprāt šādas darbnīcas būtu ļoti vērtīgi turpināt rīkot visām Kuldīgas novada skolām. Pat ierosinu konkrētas tehnoloģijas iegādāties nevis atsevišķi katrai skolai, bet tieši digitālajam centram, kas tās varētu lietot un bez maksas iznomāt pasākumos visa novadā. Es kā skolēnu vecāku pārstāvis pat teiktu, ka šīs tehnoloģijas ir tik vērtīgas, ka, iespējams, investētu tajās personiski, lai iegādātos manam bērnam.”
Uzņēmēji bija iepriecināti, ka pateicoties šiem skeneriem ir iespējams ātri un efektīvi ieskenēt arī viņu ražotos produktus un ievietot sociālos tīklos 3D formātu bildes, sākot no smalkmaizītēm un beidzot, piemēram, ar lauksaimnieku labumu ražojumiem.
Kuldīgas Galvenā bibliotēka vadītāja Daina Girvaite teica, ka pateicoties šīm tehnoloģijām, bibliotēkai ir iespēja noskenēt unikālas Kuldīgas grāmatas un citas vēsturiskas relikvijas vēl nebijušā kvalitātē.
Pasākuma dalībnieki novērtēja iespēju šeit pat Kuldīgā izmēģināt praksē jaunākās tehnoloģijas un uzdot sev interesējošos jautājumus nozares ekspertiem, kā arī rosināja šādus pasākumus rīkot biežāk, tai skaitā – arī skolām un skolotājiem, lai izglītotu jauniešus par jaunākajām iespējām, ko sniedz mūsdienu tehnoloģijas.
Kuldīgas Digitālo Inovāciju centra vadītājs Artis Gustovskis pastāstīja, ka šī ir tikai viena no pirmajām darbnīcām ceļā uz Kuldīgas UNESCO Digitālo Dvīni, kas sākas ar nelielu UNESCO artefaktu un vides objektu skenēšanu pilsētā un noslēgsies ar UNESCO vecpilsētas ēku skenēšanu pārskatāmā nākotnē.
Tehnoloģiju darbnīcu organizēja Kuldīgas Digitālo inovāciju centrs sadarbībā ar “Tomega” un Kuldīgas novada pašvaldības atbalstu, veicinot mūsdienīgu digitālo tehnoloģiju izmantošanu izglītībā, kultūrā un Kuldīgas attīstībā.