TūristiemPadures pagasts

Ko apskatīt Padures pagastā

Padures pagasts – vieta ar vēsturi un vērtībām

Turpinām rubriku “Iepazīsti Kuldīgas novadu,” kurā stāstām par mūsu pagastiem un pilsētām, parādot spilgtākās un interesantākās vietas, cilvēkus, notikumus, nozīmīgākās kultūras norises un pasākumus.

Šonedēļ uzmanības centrā – Padures pagasts. Pagasts robežojas ar Kuldīgas pilsētu, Kurmāles un Īvandes pagastiem. Pagasta centrs atrodas 12 km no Kuldīgas.

KO NOTEIKTI APSKATĪT PADURES PAGASTĀ?

Padures muiža. Atrodas pagasta centrā un ir viens no skaistākajiem klasicisma arhitektūras piemēriem Latvijā. Muižas ēkā var apbrīnot klasicisma un historisma manierē veidotus zīmējumus uz sienām un griestiem. Muižu aptver vēsturiskais parks ar simtu astoņdesmit gadus vecu liepu aleju un romantisku puķu vāzi. Šī ir ideāla vieta pastaigām jebkurā gada laikā. Muiža ir privātīpašums, kurš pamazām atdzimst, kļūstot par mājvietu daudzveidīgiem kultūras pasākumiem. 2023. gada vasarā muižā tika uzņemta slavenā pašmāju daudzsēriju filma “Pansija pilī”.

Padures muižas klēts. Celta 18. gadsimtā un ir nozīmīgs arhitektūras piemineklis Latvijā. Šī klēts ar mansarda jumtu ir unikāla, jo tā ir vienīgā šāda stila celtne Latvijā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Pašlaik klēts ir slēgta apmeklētājiem un uzsākti darbi pie tās atjaunošanas procesa, lai pēc iespējas ātrāk tā atkal tiktu atvēra plašākai publikai.

Ūšu vārāmais namiņš. Vēl viena vēsturiska vieta Padures pagastā. Tas ir 19. gadsimtā būvēts manteļskurstenis, kas šodien kalpo kā atpūtas vieta medniekiem un apmeklētājiem. Šī vieta ir iekļauta dažādos tūrisma maršrutos un ir populāra jaunlaulāto fotografēšanās vieta.

Ķimales muiža. Neogotikas stila muiža, kas celta 19. gadsimta trīsdesmitajos gados. Šī muiža ir kļuvusi par brīvdienu māju, kurā var baudīt vēsturisko atmosfēru un skaisto parku. Ģimene, kas saimnieko muižā kopš 2020. gada, pakāpeniski renovējusi telpas, lai radītu patīkamu vidi svētku svinēšanai, grupu pasākumiem un ģimenēm ar bērniem.

PADURES PAGASTS LEPOJAS

Liepu alejas. Padures pagasts var lepoties ar liepu alejām, kuras ir iecienījuši kāzinieki. Speciāli liepu ziedēšanas laikā tiek svinēti “Liepziedu svētki” – vienā no liepu alejām, pie Padures dīķa, notiek dažādi pasākumi – mājražotāju un amatnieku tirdziņš, dažādas aktivitātes un ūdens prieki gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Uzstādīta auna gājēju laipa pāri Padures dīķim. Sākotnējā laipa, kas tapusi pagājušā gada astoņdesmitajos gados, bija nolietojusies un nebija vairs tehniski lietojama.

PADURES PAGASTA TRADĪCIJAS

Jautrā mašintalka. Par tradīciju Padures pagastā ir kļuvis pasākums “Jautrā mašintalka”, kurā apmeklētāji var baudīt gadatirgu, izstādes, koncertus, radošās darbnīcas un daudzas citas atrakcijas. Pasākumā piedalās dažādi mākslinieki un amatnieki. Apmeklētājiem ir iespēja iepazīt lauku dzīves tradīcijas un kultūru. Šis pasākums parasti notiek septembra pirmajā vai otrajā sestdienā.

Prieka diena Padurē. Augusta pēdējā sestdienā tradicionāli tiek atzīmēta prieka diena. Tā ir iespēja bērniem priekpilni izbaudīt pēdējās vasaras brīvlaika dienas un piedalīties dažādās aktivitātēs – spēlēt lielās dārza spēles, izaicināt sevi sportiskās aktivitātēs un darboties radoši.