AktualitātesNīkrāces pagasts

Ko apskatīt Nīkrāces pagastā

NĪKRĀCES PAGASTS -VIETA, KUR  PROT UN DARA

Turpinām rubriku “Iepazīsti Kuldīgas novadu,” kurā stāstām par mūsu pagastiem un pilsētām, parādot spilgtākās un interesantākās vietas, cilvēkus, notikumus, nozīmīgākās kultūras norises un pasākumus.

Šoreiz uzmanības centrā – Nīkrāces pagasts. Tas atrodas 54 km attālumā no Kuldīgas un 16 km attālumā no Skrundas

KO NOTEIKTI APSKATĪT NĪKRĀCES PAGASTĀ?

Zoslēnu atsegumi. Nīkrāces pagasts lepojas ar vairākām krāšņām un unikālām dabas ainavām. Viena no tām ir Zoslēnu atsegumi, kas atrodas dabas lieguma “Ventas un Šķerveļa ieleja” teritorijā. Izteiktākie atsegumi vērojami Dzeldas upes kreisajā krastā, augšpus tās ietekai Šķervelī. Dabas lieguma teritorijā atrodas arī izcili ainaviskās, līdz 20 metru augstās un aptuveni 300 metru platās klintis, kuras tautā dēvē par Ātrajām klintīm, no kurām paveras krāšņs skats uz Ventas līkumu.

Lēnu Svētās Trīsvienības Romas katoļu baznīca. Nīkrāces pagastā apskatāmi ne tikai dabas pieminekļi, bet arī vairāki kultūrvēsturiski nozīmīgi objekti, piemēram, Lēnu Svētās Trīsvienības Romas katoļu baznīca. Tā atrodas gleznainā pagasta vietā, kur to no vienas puses ieskauj labības lauki, bet no otras – Venta. 1756. gadā celtā dievnama eksterjers sastāv no diviem torņiem, tā interjeru krāšņo velvēti griesti, mākslinieciski vērtīgi biktssoli un 18. gadsimta beigās būvētās ērģeles. Dievnama pagrabā atrodas arī divu pēdējo Piltenes bīskapu šķirsti.

Lēnu muižas pils. Atrodas Nīkrāces pagasta Lēnu ciemā, pašā Ventas krastā. Celta 19. gadsimta sākumā un baronam Frīdriham fon Firksam kalpojusi kā vieta medībām un laiskai atpūtai nedēļas nogalēs. Lēnu pils ēku ansamblis gadu gaitā vairākkārt cietis un piedzīvojis pārbūves. 2020. gadā pils nonāca Lienes un Aināra Zvīdriņu ģimenes īpašumā. Pēc rekonstrukcijas Lēnu pils atvērta interesentiem, piedāvājot iespēju pavadīt jaukus atpūtas brīžus draugu un ģimenes lokā, baudot Ventas ainavisko krāšņumu.

NĪKRĀCES PAGASTAS LEPOJAS

Nīkrāci par mājvietu sauc radošām idejām bagāti cilvēki, kuri prot, var un dara! Pagasts lepojas ar čaklajām rokdarbniecēm, kuras aktīvi iesaistās pagasta kultūras dzīvē un dažādās sabiedriskajās aktivitātēs, piedāvājot savus rokdarbus plašākai apskatei izstādēs un tirdziņos, ar amatniekiem un  mājražotājiem un tūrisma uzņēmējiem. Par Nīkrāces pagastu un tā ļaudīm tapuši vairāki nozīmīgi kultūrvēsturiski pētījumi – atmiņu grāmata “Pa sanču takām Nīkrācē”, pētījums “Nīkrāce cauri gadsimtiem” piedāvā izzināt pagasta vēstures līkločus no 13. gadsimta līdz mūsdienām. Tāpat fotogrāfiju albums “Mazie dārgumi”, kurā apskatāmas fotogrāfijas no Nīkrāces. Pagstā pārstāvēta ir lauksaimniecība –  lopkopības, biškopība, graudkopības nozare, kā arī kokmateriālu pārvadājumu sfēra

Pastaigu un atpūtas parks “LABIRINTS”. Tas ir projekts, kurā iedzīvotāju kopdarba rezultātā izveidota un labiekārtota atpūtas vieta Dzeldā. Parkā ir iespējams izstaigāt akmens labirintu, ar basām kājām izbaudīt sajūtu taku un caur koku labirintu nonākt atpūtas zonā. Tāpat atpūtas parkā izveidota ugunskura vieta, nojume, atpūtas stūrītis maziem bērniem, soliņi, pašu darinātās šūpoles un dekoratīvas vides elementi. Šeit ikvienam ir iespēja pavadīt laiskus atpūtas brīžus.

Pirmā grupu dzīvokļu māja cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Grupu dzīvokļu mājā patstāvīgu dzīvi uzsākuši 16 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kuri šobrīd kļuvuši par pilnvērtīgiem Nīkrāces pagasta iedzīvotājiem. Izveidotas arī koplietošanas telpas – kopā sanākšanai, atpūtai un radošām nodarbēm. Grupu dzīvoklis tā iemītniekiem palīdz vēl vairāk iekļauties sabiedrībā – tas ir ceļš uz neatkarīgu dzīvi.

Nīkrāces pagasta 770. jubileja. 2023. gadā Nīkrāces pagasts ar vērienu atzīmēja savu 770. jubileju.

Visas dienas garumā pagastā norisinājās jautras un radošas aktivitātes – varēja pirkt un pārdot, izjust kopā būšanas prieku koncertos un teātra izrādēs, kā arī laisties lustīgos deju ritmos.

 

NĪKRĀCES PAGASTA TRADĪCIJAS

Izskrien Latviju Nīkrācē. Notiek jau 5 gadus – par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai, kurā ikviens aicināts izskriet, izbraukt vai izsoļot improvizēto trasi Latvijas kontūras formā. Plaši apmeklētas ir arī citas organizētās sportiskās aktivitātes, piemēram, novusa sacensības uz zolītes turnīri, kuros piedalās sportisti no tuvākiem un tālākiem kaimiņu pagastiem.

Sportiskais Līgo dienas jampadracis.  Par gadskārtēju tradīciju kļuvis arī pasākums, kurā pulcējas lieli un mazi sportot gribētāji, lai pārbaudītu savu atjautību, izveicīgumu un azartu dažādās jautrās stafetēs.

Saulrieta vakari. Par jauku vasaras tradīciju kļuvušais pasākumu cikls mēneša garumā, katru nedēļas nogali, Nīkrāces un tuvējo pagastu iedzīvotājiem, kā arī tuvākiem, tālākiem viesiem, piedāvā iespēju piedalīties dažādos kultūras pasākumos. Lieliska iespēja iesaistīties gan radošās aktivitātēs, gan izdevība baudīt amatiermākslas kolektīvu sniegumu, gan apmeklēt sabiedrībā labi atpazīstamu mūziķu un mūzikas jomas profesionāļu koncertus.