AktualitātesAlsungas pagasts

Ko apskatīt Alsungas pagastā

SUITI – Spītīgi. Neatlaidīgi. Mērķtiecīgi.

Turpinām rubriku “Iepazīsti Kuldīgas novadu,” kurā stāstām par mūsu pagastiem un pilsētām, parādot spilgtākās un interesantākās vietas, cilvēkus, notikumus, nozīmīgākās kultūras norises un pasākumus.
Šonedēļ uzmanības centrā – Alsungas pagasts. Pagasts robežojas ar Ēdoli un Gudeniekiem. Attālums no Kuldīgas – 30 kilometri.

KO NOTEIKTI APSKATĪT ALSUNGAS PAGASTĀ?

Alsungā ir ļoti daudz skaistu un interesantu vietu, ko apskatīt. Ir gan dabas takas, gan vietējo uzņēmēju un pašvaldības izveidotas atpūtas vietas. Šeit katrs var atrast, ko sev sirdij tīkamu – ir gan sklandraušu meistarklases, gan suitu dziesmas, dūdu skaņas, pastaigu takas un pusdienu vai tējas baudīšanas vietas.

Žibgravas veselības takas. Nosaukums jau pats par sevi liecina par dabas takas galveno vērtību – gravu, kuras augstums vietām sasniedz 15 m. Taka vijas caur paugurainu meža reljefu gar Kauliņupītes gleznaino, līkumoto krastu. Dabas takā vērojami savdabīgi, veci koki, avots, dīķītis un sastopamas tādas aizsargājamas sugas kā spožā skudra, ķērpis kastaņbrūnā artonija un sēne kastaņbrūnā kātiņpiepe. Takas garumā izvietoti informācijas stendi ar saistošu informāciju par sastopamajiem augiem un dzīvniekiem, teikām un mīklām saistībā ar suitu dialektu. Takas noslēgumā ierīkota atpūtas vieta, kas pieejama arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Suitu tirgus. Te var sasildīties ar gardu zupu vai vistas buljonu, baudīt suitu dūdu skaņas, sagādāt lauku labumus pusdienu galdam, atrast īpašas dāvanas mīļiem cilvēkiem un kopā būt sirsnīgās sarunās. Nav nekāds noslēpums, ka suiti un pārējie Alsungas iedzīvotāji knaši ražo ne vien dziesmas, dejas un tautas tērpus, bet ir arī lieliski mājražotāji. Ik svētdienu, atnākot uz tirdziņu, šie mājražojumi, par kuriem zina visi vietējie Alsungas iedzīvotāji, piepeši parādās vienkopus un kā izstādē kārdina gan vietējos, gan iebraucējus.

ALSUNGAS PAGASTS LEPOJAS

Suiti raksturā ir spītīgi un nelokāmi, bet tajā pašā laikā lepni, neatlaidīgi un vienoti. Tie nepārtraukti pilnveido ne tikai sevi, bet arī vidi sev apkārt. Arvien tiek izveidotas jaunas un interesantas vietas un lietas. Tāpat šeit aktīvi darbojas daudzas biedrības, kas īsteno dažādus projektus, lai pagasts taptu daudzveidīgāks. Ir atjaunota Alsungas amatu māja, pakāpeniski salaboti ceļi un īstenoti dažādi kultūras pasākumi.

Ziedulejas estrāde. Pērn atjaunotā brīvdabas estrāde cauri gadiem bijusi nozīmīgs kultūras dzīves centrs, pulcējot gan Alsungas pagasta iedzīvotājus, gan viesus. Šeit notikuši tādi zināmi pasākumiem, kā Suitu lebediks, starptautiskais burdona festivāls, Latvijas dūdenieku saiets un citi.

Alsungas Livonijas ordeņa pils. Tā ir viena no retajām viduslaiku pilīm, kas daļēji ir saglabājusies līdz mūsdienām savā vēsturiskajā veidolā. Alsungas Livonijas ordeņa pilī apskatāma patstāvīgā interaktīvā ekspozīcija, kas sevī ietver skaņu instalācijas, interaktīva video projekciju, virtuālās realitātes instalāciju, informatīvās plāksnes, lielizmēra saktas puzli ar saktas actiņu likšanu un puzli Suitu apkakles rakstā. Ekspozīcija tapusi ERAF projekta ”Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” ietvaros.

Alsungas amatu māja. Šeit zem viena jumta saimnieko piecas biedrības, kuras savstarpēji lieliski sadarbojas – rīko dažādus pasākumus, seminārus, darbnīcas un meistarklases, iepazīstina ar suitu kultūrvēsturi, kulināro mantojumu, tiekas ar folkloras kopām un apgūst jaunas zināšanas. Šeit tiek uzņemti viesi no visas pasaules un popularizētas novada tradīcijas, kā arī izstāžu zālēs izstādīti mākslinieku darbi.

ALSUNGAS PAGASTA TRADĪCIJAS

Suiti ir spilgti un pamanāmi ar savu kultūras mantojumu, cenšoties savu bagātību saglabāt, fiksēt un arī nodot nākamām paaudzēm. Senais suitu novads var lepoties ne tikai ar suitu sievām, bet arī ar suitu vīriem un suitu dūdeniekiem, kas priecē viesus, sniedzot gan muzikālus priekšnesumus, gan lutinot ar stāstiem no suitu dzīves. Alsunga lepojas ar suitu kultūrtelpu, sklandraušu cepšanas tradīcijām, skaisto Alsungas Sv.Miķeļa katoļu baznīcu un daudz citām lietām.

Burdona festivāls. Suitu sievu ēēēēēōōōōō dziedāšana zinātniskajā terminoloģijā tiek dēvēta par burdonu. Burdons ir viens no senākajiem tradicionālās mūzikas (gan vokālās, gan instrumentālās) daudzbalsības veidiem. Alsungā. Starptautiskais burdona festivāls tiek rīkots reizi trijos gados un ir labs veids, kā vēl dzīvu tautas tradīciju, mantotu no paaudzes paaudzē, kā pārmantotu vērtību iedzīvināt mūsdienu lauku kultūrvidē un popularizēt to plašākā sabiedrībā Latvijā un aiz tās robežām.

Mājas kafejnīcu dienas Suitos. Vietējie ļaudis uz vienu dienu ver savas mājas durvis apmeklētājiem un cienā ar pašu gatavotiem ēdieniem. Šajā dienā ir iespēja iepazīt bagāto suitu kulināro mantojumu, dzirdēt suitu dziesmas un stāstus, klausīties vietējo muzikantu spēli, dancot, iepazīt suitu tradīcijas, piedalīties radošās darbnīcās un spēlēs, kā arī daudz ko citu.

Miķelsvētki. Miķeļdiena Alsungā ir gada nozīmīgākie svētki. Viena no suitu pamatvērtībām – Romas katoļu baznīca Alsungā ir nosaukta Svētā Miķeļa vārdā. Ar tirgus lustēm, dejām, dziesmām un radošajām darbnīcām Alsungā, katru gadu septembrī tradicionāli tiek atzīmēti Miķeļsvētki.