AktualitātesKabiles pagasts

Kabilē taps piemiņas vieta nacionāliem partizāniem – zināmi metu konkursa uzvarētāji

Noslēdzies metu konkurss par piemiņas vietas nacionāliem partizāniem izveidi Kabiles pagastā. Ar devīzi “Mans spēks ir mana tauta” tajā uzvarējusi radošās sabiedrības SIA “Divi putni” un autora Kristapa Gulbja veidotā vides objekta koncepcija.

Apvienojot etnogrāfisko zīmju spēku un tautas koptās tradīcijas, vides objekta koncepcija godina partizānu kustības ieguldījumu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanā. Piemineklis ir iecerēts kā vieta, kur atzīmēt gan Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu 2. martā, gan 11. novembri – Lāčplēša dienu.

Idejas pamatā ir viena no būtiskākajām mūsu atjaunotās valsts gadskārtējām tradīcijām. Tā aizsākās Rīgā Daugavmalā. 1988. gada 11. novembrī cilvēki sāka aizdegt svecītes Latvijas brīvību kritušo piemiņai.

Piemineklī izmantotas latvju rakstu SPĒKA zīmes. Uz tā izvietots uzraksts MANS SPĒKS IR MANA TAUTA. Ornamentālā daļa izgatavota tā, ka veidojas 5 cm plata horizontāla virsma uz kuras iespējams novietot sveces – līdzīgi kā pie Rīgas pils sienas Daugavmalā.

Pieminekļa ārējā daļa izgatavota no 4mm kortena tērauda. Iekšējā ir slīpēts 4mm nerūsējošais tērauds. Šie materiāli nodrošina objekta ilgmūžību un ir droši pret vandālismu un laikapstākļu ietekmi.

Labiekārtojumā paredzēts karoga masts un piedāvāts uzstādīt brīvstāvošu stendu ar informāciju par nacionālo partizānu ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. Plašāk aprakstot tieši Kurzemes nacionālo partizānu likteņus.

Piedāvājums ir izstrādāts kā idejiski un konceptuāli būtisks akcents, apkārtnes ekosistēmu papildinošs un pilnveidojošs. Vides objekta MANS SPĒKS IR MANA TAUTA labiekārtojuma koncepcijā tiek saglabāti visi koki un izveidots gājēju celiņš no pieminekļa uz Pils ielas stūri. Izveidots neliels, ar granīta bruģi iesegts laukums ap objektu. Celiņam, objektam un laukumam labiekārtojuma projektā jāparedz apgaismojums. Lai veicinātu ekosistēmas stabilitāti, iespējamā apzaļumošanas koncepcija jābalsta uz vietējām, reģionam raksturīgām augu sugām.

Vides objekta MANS SPĒKS IR MANA TAUTA augstums ir 240 cm, tā platums 90 cm. Skulptūras mērogs izvēlēts par prioritāti izvirzot tās harmonisku iekļaušanos plānotajā ainaviskajā labiekārtojumā.

Vizualizacija pieminas vietas koncepcijai