AktualitātesKultūra

Virtuālās un papildinātās realitātes izstāde Kuldīgā “COOLDIGA ART FEST”

Sestdien, 24. augustā, tiks atklāta unikāla digitālās mākslas izstāde Adatu fabrikā (Kuldīga, Kalpaka iela 4). “COOLDIGA ART FEST” ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvāti 4 latviešu mākslinieku radītie virtuālās realitātes (VR) darbi un īpaši Kuldīgai veltīta VR spēle. Festivāla ietvaros tiks atklāti 8 jauni papildinātās realitātes mākslas darbi, kas lietotājiem būs pieejami izmantojot telefona lietotni ART+ (www.artplus.app).

Atklāšanas laikā 24. augustā būs iespēja apskatīt un piedzīvot šogad tapušas virtuālās realitātes spēles un mākslas darbus, tikties ar māksliniekiem un piedalīties darbnīcā, kurā ikviens, arī bez iepriekšējām zināšanām, varēs apgūt 3D objektu veidošanu izmantojot VR instrumentus.

Darbnīca “3D veidošana VR”

24. augustā no pulksten 12.00 – 16.00 apmeklētājiem būs pieejama darbnīca, kurā ikviens, neatkarīgi no tā digitālām prasmēm vai iepriekšējas pieredzes, varēs apgūt 3D objektu veidošanas paņēmienus izmantojot vienkāršus, intuitīvus, pat rotaļīgus instrumentus. Izmantojot VR brilles un kontrolierus, 3D objektu veidošana notiek ar ķermeņa kustībām, kas ir dabiskāks un saprotamāks 3D modelēšanas veids, atšķirībā no darba datora ekrānā, sarežģītās, specializētās programmās.

Darbnīca ir bez maksas un iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Interesanti var pievienoties darbnīcai jebkurā laikā. Lai gan darbnīcai nav vecuma ierobežojums, bērniem, kas jaunāki par 10 gadiem, iespējams, VR instrumenti varētu būt pārāk lieli, lai tos varētu ērti izmantot.

Virtuālās realitātes darbi izstādē:

Jekaterinas Jevdokimovas darbs “Es (ne)atceros” ir stāsts par mākslinieces bērnības pieredzēm 90to gadu beigās un divtūkstošo gadu sākumā. Mākslinieces atmiņu interpretācijās var saskatīt pārmaiņas, kas tika piedzīvotas līdz ar datoru kļūšanu par ikdienas sastāvdaļu, kā arī vizuāli fantastisko iespaidu, ko ir atstājusi dzīve tipveida dzīvojamo māju rajonā.

Elīnas Dreimanes “Spēka laukums” pēta tradīcijās, folklorā, stātos aprakstītās latviešu spēka vietas. Māksliniece savā darbā ir digitalizējusi vairākas šādas vietas un tās apkopojusi vienā maģiskā ainavā. Darbs rosina pārdomas, vai digitālās pieredzes un digitālais tūrisms varētu spēt aizstāt cilvēka pieredzes, vai virtuālās realitātes instrumenti spēj nodot senču gudrības un dabas sniegto enerģiju?

Kaspara Lēvalda darbs “Migla” ir balstīts 1919. gada Latvijas brīvības cīņās Liepājā pēc Pirmā pasaules kara. Apvienojot spēles un izglītojošus elementus, šī pieredze ļauj iedziļināties noteiktās vēstures ainās un pēta vai VR var izraisīt empātijas, patriotisma sajūtas, vai padziļinātu interesi par tautas vēstures izzināšanu?

Olgas Barbinas darbs “Pneuma” izmanto unikālu, mākslinieces veidotu VR pieredzes navigāciju. Pārvietošanās darbā notiek izmantojot sensoru datus par lietotāja ķermeņa procesiem – elpošanu un muskuļu kustību.

Mākslinieku grupa, Jekaterina Jevdokimova, Kaspars Lēvalds un Mihails Pavlovecs, ir radījuši īpašu Kuldīgai veltītu VR spēli, kuras būs interesanta gan pilsētas viesiem, gan tās iedzīvotājiem. VR spēle “Kuldīgas dārgumi” ļaus iepazīt dažādas vietas pilsētā un tās ieraudzīt jaunos veidos.

Papildinātās realitātes darbi lietotnē ART+

Festivāla ietvaros Kuldīgas pilsētvidē tiks atklāti 8 jauni mākslas darbi. Darbi būs apskatāms papildinātās realitātes galerijā ART+. Lai apskatītu mākslas darbus, būs nepieciešams telefons vai planšetdators ar interneta pieslēgumu un GPS. ART+ darbosies uz iPhone, kas jaunāki par 6S; un Android ierīcēm, kam pieejams ARCore. ART+ diemžēl nedarbosies uz ierīcēm, kurās nav pieejami Google pakalpojumi (Google Services).

Ja nav pieejama piemērota ierīce vai nav iespējams doties uz mākslas darbu atrašanās vietām, ART+ darbi pieejami arī interneta pārlūkā un ir skatāmi no jebkuras vietas, jebkādā ierīcē ar interneta pieslēgumu. Lai apskatītu ART+ darbus interneta pārlūkā, jādodas uz ART+ mājas lapu (https://artplus.app).

Nīderlandiešu mākslinieku grupas ROTOR darbs “Erozija” reflektē par cilvēka dabu un apkārtējās vides ietekmi uz to – kā mūs iespaido mūsu vide un kultūra, kurā dzīvojam, līdzīgi kā ūdens viļņi un straumes ietekmē krastu un šķietami nemainīgos akmeņus.

Latviešu 3D mākslinieki Gustavs Lociks un Olga Barbina ir izveidojuši milzu plastmasas salu, kas peld virs cilvēku galvām Kuldīgas skatu tornī, un piedāvā futūristisku ainu, kurā no cilvēka radītajiem atkritumiem rodas jaunas dzīvības formas.

Latviešu mākslinieces Kristenas Sokolovskas un kanādiešu skaņas mākslinieka Šona Pinčbeka (Shawn Pinchbeck) darbs “Baiļu atbalss” ir interaktīvs audiovizuāls darbs – darbs mainīsies atkarībā no tā, cik tālu no mākslas darbā redzamā koka, atradīsies lietotājs.

ART+ mākslinieki “COOLDIGA ART FEST” izstādē: Alex Sirous (UA), Anna Priedola (LV), Elīna Dreimane, Inga Šlangena, Kristena Sokolovska, Madara Kronberga, Maija Demitere, ROTOR (NL), Shawn Pinchbeck (CA).

Mākslas festivāls “COOLDĪGA ART FEST” atklāšana 24. augustā Adatu fabrikā (Kuldīga, Kalpaka iela 4) no pulksten 12.00 – 16.00.

“COOLDĪGA ART FEST” VR mākslas darbu izstāde būs apskatāma darba dienās pēc iepriekšēja pieraksta no 24. augusta līdz 13. septembrim. Papildinātās realitātes mākslas darbi lietotnē ART+ lietotājiem pieejami jebkurā laikā.

“COOLDĪGA ART FEST” organizē Kuldīgas Digitālo inovāciju centrs un biedrība ART+. Festivāls top ar Kuldīgas novada pašvaldības, Valsts Kultūrkapitāla fonda, RTU Liepājas akadēmijas Mākslas pētījumu laboratorijas (MPLab, mplab.lv) un biedrības ASTE. Art, Science, Technology, Education (aste.gallery) atbalstu.