Jāmaina izkārtojums un jārada jauns 1905. gada parka dizaina risinājums – tā uzskata 44% Kuldīgas novada iedzīvotāji, kuri piedalījās pašvaldības rīkotajā aptaujā par parka attīstības iecerēm.
“1905. gada parks ir iemīļota vieta gan kuldīdzniekiem, gan pilsētas viesiem – ar “Anniņas” strūklakas atjaunošanu un parka daļas labiekārtošanu Kuldīgas novada pašvaldība spērusi nozīmīgu soli kopējās teritorijas sakārtošanā. Iecerēts izsludināt metu konkursu un veikt projektēšanas darbus, lai nākotnē, piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu, īstenotu labiekārtošanas darbus. Vēlamies, lai 1905. gada parks ir vieta, kur justies labi, vieta, kas priecē acis un sirdi, ļaujot baudīt Kuldīgas īpašo noskaņu. Attīstības plāni ir kopdarbs, tāpēc sakām lielu paldies ikvienam, kurš iesaistījās un izteica savu viedokli,” Saka Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska.
Aptaujā piedalījās un viedokli izteica 932 iedzīvotāji – lielākā daļa rosinājusi meklēt jaunus parka attīstības virzienus. Tai pat laikā 27.5% uzskata, ka vajadzētu atjaunot parku, vadoties pēc 60. gados izstrādātā arhitekta Dzintara Dribas projekta, saglabājot pieminekli parka centrā, ap kuru veidot celiņus un stādījumus.
Domājot par parka funkcionalitāti, iedzīvotāju domas dalījās – 30% 1905. gada parku redzētu kā atpūtas vietu bērniem un ģimenēm, 23% tajā labprāt baudītu kultūras pasākumus un parkā kā centrālo vietu izveidotu skatuvi, kas pielāgota koncertiem, radošiem forumiem un citiem notikumiem. Tikmēr 21% priecātos, ja parkā tiktu saglabāta vēsturiskā nozīme un tas tiktu veidots kā dažādu vēstures periodu liecība.
Pašvaldība vēlējās noskaidrot iedzīvotāju redzējumu par pieminekļiem, kas šobrīd atrodas parkā – pieminekli 1905. gada revolūcijai, kā arī piemiņas sienu 1919. gada Baltā terora upuriem. Lielākā daļa respondentu norāda, ka pieminekļi pārvietojami uz citu vietu – 47.7% uzskata, ka piemineklis Baltā terora upuriem jāpārvieto uz Annas kapiem, kur apbedīti 1919. gada terora upuri, bet 44% uzskata, ka 1905. gada pieminekli jāpārvieto uz vietu, kur tiek eksponēti pieminekļi no laika, kad Latviju bija okupējusi PSRS. Aptuveni ceturtā daļa uzskata, ka pieminekļi ir jāatjauno un tiem arī turpmāk jāatrodas 1905. gada parkā.
Viedokļi dalījās jautājumā par parka nosaukumu – 53.1% norāda, ka nosaukums jāmaina saskaņā ar parka jaunajām attīstības iecerēm, kamēr 46.9% respondenti uzskata, ka arī turpmāk tam jānes 1905. gada parka vārds.
Domājot par parka attīstības iecerēm, Kuldīgas novada iedzīvotāji rosinājuši dažādas idejas – piemēram, izveidot miniatūru Kuldīgas pilsētas modeli – ar Ventas rumbu un Alekšupīti, Rātslaukumu un skaisto vecpilsētu, ļaujot tūristiem vienuviet iepazīti pilsētas populārākos apskates objektus. Tāpat daudzi norāda, ka 1905. parkā nevajadzētu veidot bērnu rotaļu laukumus, bet gan priekšroku dot mierīgākai un harmoniskākai videi – izkopt zaļo zonu un neparastiem krūmu noformējumiem līdzīgi kā Rundāles pils parkā, ziedu vai ārstniecības augu dārzu vai dabas objektiem, piemēram, kukaiņu, bišu mājām. Tāpat, atsaucoties uz Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centra tuvumu, rosināts parkā izveidot skatuvi un soliņus, kur jauniešiem ērti uzlādēt mobilos tālruņus, bet parku veidot kā vietu atpūtai un piknikam.
Pašvaldība jau drīzumā izsludinās metu konkursu, aicinot māksliniekus piedāvāt labākos dizaina risinājumus 1905. gada parkam, izvērtējot aptaujas rezultātus, iedzīvotāju vēlmes un pilsētas attīstības plānus.