AktualitātesKultūraSvarīgi

Teātris ir visur Kuldīgā – mūsu pusē jau devito reizi

Kuldīgā un tās apkārtnē devīto reizi norisināsies skatuves mākslas festivāls “Teātris ir visur Kuldīgā”, trīs dienās dažādās lokācijās izrādot izcilus skatuves mākslas notikumus

Šogad festivāls iezīmē gadu pirms pastāvēšanas desmitgades, tāpēc tā programma 11., 12. un 13. oktobrī ir īpaša, vienlaikus atskatoties uz paveikto kopš 2016. gada un iezīmējot ceļu uz dekādi. Festivāla programmu arī šogad veido nozares un skatītāju atzīti skatuves mākslas notikumi, kas lielākoties tiks izrādīti ne–skatuves mākslai klasiski paredzētās norises vietās.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja un idejas autore Dana Bjorka saka: “Domājot par šī gada festivāla māksliniecisko ideju, ātri sapratām, ka ir īstais brīdis programmā iekļaut vairākas monoizrādes un notikumus, tādā veidā piedāvājot skatītājam ieskatīties dziļāk savā un mākslinieka personībā, individualitātē un spējās, kuras mums katram ir tik daudz. Vienlaikus paturot prātā, ka aiz katra viena stāv liela komanda. Ģimenē, darbā, ikdienā, svētkos, arī festivālā. Aiz katra viena ir vairāki pāri roku, kas padara iespējamu ikkatru norisi.”

Festivālu 11. oktobra vakarā atklās Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra monoizrāde “Mātes piens” pēc Noras Ikstenas romāna ar tādu pašu nosaukumu – mazās formas izrāde vienā cēlienā. Stāsts par māti un meitu, kurām katrai ir sava patiesība, sava sāpe un sava mīlestība.  Ukraiņu izcelsmes aktrisei Anastasijai Ļovinai, kura Čehova teātrī aizvada otro sezonu, šī ir pirmā pašas režisētā izrāde pēc ierašanās Latvijā. Aktrise norāda, ka stāsta galvenā tēma, ko viņa risina izrādē, nav politika, bet gan mātes un meitas attiecības un spēja piedot, savukārt tā laika politiskais konteksts un pastāvošais nospiedošais režīms ir fons, ko piedzīvojušas tautas ne tikai Latvijā, bet arī Ukrainā un citās valstīs. Izrāde notiek krievu valodā; tiks nodrošināti titri latviešu valodā. Pirmās festivāla dienas vakaru noslēgs Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas audiovizuālās mākslas studentu īsfilmu skate. Programmā filmas “Pazudušo mantu birojs” (režisors Edvards Mikāls), “RadiRaidi” (režisors Uģis Olte), “KSENIJA” (režisore Renāte Saulīte) un “Balto kuģu sirdis” (režisors Edgars Kaupers).

Domājot par jaunāko skatītāju paaudzi, šogad festivālā pirmo reizi viesosies Latvijas Nacionālā opera un balets ar koncertuzvedumu pašiem mazākajiem (0,5–4 gadi) “Mazulis ausās, mūziku klausās” – pirmā tikšanās ar Mocarta, Haidna, Bokarīni un daudzu citu izcilu skaņražu melodijām stīgu kvarteta izpildījumā, iepazīstot ne tikai zināmu operu un baletu stāstus, piedzīvojumus un varoņus, bet arī pašus instrumentus, omulīgi dzīvojoties uz mākslinieku līdzpaņemtas brīnumsegas. Ilggadējie festivāla draugi – Liepājas Leļļu teātris – ar iestudējumu pēc Daniela Defo stāsta motīviem “Robinsons” (5+ gadi) aicinās ikvienu doties piedzīvojumā vienam jeb uz izrādi tiem, kas šobrīd ir bērni, kam ir bērni vai kas paši ir bijuši bērni.

Mūzikas cienītājiem festivāla programmā rodami divi notikumi. Vienas no neordinārākajām latviešu mūziķēm, spēcīga un jutekliska balss tembra īpašnieces, komponistes un pianistes Katrīnas Gupalo koncerts Laidu muižas pilī “Katrīna Gupalo – akustiski”, kurā izskanēs romantiskas kompozīcijas, enerģijas caurstrāvotas dziesmas, rotaļīgie opusi, kā arī klausītāju iemīļotas Imanta Kalniņa un Raimonda Paula dziesmas. Savukārt Kuldes muižā notiks latviešu čellista, kurš šobrīd dzīvo Lugāno, Šveicē, Maksima Beitāna čella kamerkoncerts, kurā izskanēs majestātiski un biedējoši izaicinoši skaņdarbi – Hendeļa “Passacaglia” un Rahmaņinova “Prelūdija”, Hačaturjana solo sonāte un Rodžerio-Taguela “Flamenco”. Programmu pārdomāti noslēgs mūsdienu Ungārijas komponista Zoltana Kodāja mūzikas spilgtākie akordi.

Visus deviņus gadus festivāls ir īstenojis arī kādu labdarības mērķi, visa festivāla ietvaros vācot ziedojumus, kā arī nodrošinot bezmaksas ieejas kādā no norisēm konkrētai auditorijai. Šogad bezmaksas ieeja Kuldīgas novada sociālo pakalpojumu centra “Tilts” aprūpē esošām personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī ģimenēm ar bērniem, kuras sadarbojas ar Kuldīgas pašvaldības aģentūru “Sociālais dienests”, tiks nodrošināta uz Rīgas cirka izrādi “Pačamamo”, kas notiks Kuldīgas Sporta manēžā un uz kuru, protams, aicināts arī ikviens interesents. Cirka izrādē, kurā nav runāta teksta un kas tādejādi ir viegli uztverama ļoti plašai auditorijai, klauns Cronopio (īstajā vārdā Mariano Gedwillo ir argentīnietis ar latviešu saknēm – Rīga ir viņa vecvecāku dzimtene) humora valodā runā par lielam un mazam pazīstamām tēmām, kā arī mūsu attiecībām ar Māti Zemi. Izrādi iespējams apmeklēt arī ar kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” finansējumu.

Festivāla izskaņā 13. oktobrī Kuldīgas kultūras centrā notiks skatītāju un kritiķu atzinību guvusī Dailes teātra izrāde “Zēni nav meitenes” ar aktrisi Dārtu Daneviču galvenajā lomā. Izrāde 2022./2023. gada sezonā ieguvusi “Spēlmaņu nakts” balvu kategorijā “Gada aktrise” (Dārta Daneviča) un skatītāju simpātijas balvu kategorijā “Gada izrāde”, kā arī bijusi fināliste LSM balvas “Kilograms kultūras 2023” kategorijā “Teātris”.

Biļetes uz festivāla notikumiem iespējams iegādāties visās Biļešu Paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv. Festivāla mājaslapa: www.tivk.lv.

Festivālu “Teātris ir visur Kuldīgā” rīko Skatuves Mākslas Producentu fonds ar Kuldīgas novada pašvaldības atbalstu, pateicoties kam ieejas maksa festivāla notikumos vienmēr ir ievērojami zemāka, kā ierasts kultūras vietās un nozarē kopumā.

Festivāla programma