AktualitātesKultūra

Stāstnieki satiekas Kuldīgā

Oktobra sākumā – 5. un 6. oktobrī  – Kuldīgā viesojās pārstāvji no zviedru organizācija “The Land of Legends”, kas ir UNESCO labā prakses piemērs nemateriālā kultūras mantojuma jomā un jau vairāk kā 30 gadus strādā ar stāstu, teiku un leģendu apkopošanu un popularizēšanu, kā arī pielieto stāstniecību (storytelling) kā iekļaujošu metodi darbā ar ļoti dažādām auditorijām. Vizīte notika Eramsus+ projekta “Storytelling – a key to inclusive society” ietvaros.

Atklājot vizīti, Kurzemes kultūras mantojuma centra “Kūrava” vadītāja Ina Celitāne uzņēma viesus topošajā Stāstnieku telpā, Ventspils ielā 16.  Turpinājumā Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā tikāmies ar Bērnu un jauniešu centra, Kuldīgas novada muzeja, Kuldīgas Galvenās bibliotēkas, Izglītības pārvaldes, Kurzemes NVO centra un citu jomu speciālistiem, kam varētu būt noderīga šāda iekļaujoša un integratīva pieeja dažādām auditorijām. Zviedru stāstnieces prezentēja organizācijas daudzveidīgos darbības virzienus – teiku un leģenda muzejs, teiku maršruts trīs pašvaldību teritorijā, plašs lekciju un nodarbību klāstu, festivāls u.c., un stāstīja par sadarbības modeļiem ar pašvaldību.

Kuldīgas Jauniešu mājā viesi vadīja praktisku nodarbību visiem interesentiem, un arī Kuldīgas BJC stāstniecības pulciņa bērni dalījās ar saviem stāstiem un teikām.

Biedrības “Kūrava” stāstnieki zviedru kolēģes iepazīstināja ar ieceri Kuldīgā veidot teikās un leģendās balstītu pastaigu maršrutu, kas būs jāīsteno Eiropas Kultūras galvaspilsētas programmā 2027.gadā. Stāstniecības ekspertes no Zviedrijas dalījās savos iespaidos par prezentēto teiku maršrutu un deva vērtīgus ieteikumus, kā šo ieceri attīstīt.

Zviedru un latviešu stāstnieki kopīgi viesojās Turlavā, kur tikās ar Kuršu ķoniņu pārstāvi Initu Peniķi, no aculieciniekiem uzklausīja Turlavas mācītājmuižas spoku stāstus  un iepazina radošu pieeju mācību procesam Turlavas pamatskolā. Savukārt Laidu muižā viesi iepazinās ar rezidences “Radošais visums” saimniecēm un uzklausīja muižas leģendas.

Projekts “Storytelling – a key to inclusive society” norisināsies līdz 2024. gada beigām un tā ietvaros ieplānotas vairākas mācīšanās vizītes un publiski pasākumi Zviedrijā un Latvijā. Projekta vadošais partneris ir Kuldīgas novada pašvaldība, partnerorganizācijas – Kurzemes kultūras mantojuma centrs “Kūrava” un “The Storytelling Network of Kronoberg” (“The Land of Legends”) Zviedrijā.

Erasmus+ projekta Nr.: 2022-2-LV01-KA210-ADU-000099986

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.