ŪDENSTŪRISMA PIEEJAMĪBAS VEICINĀŠANA (RIVERWAYS II), NR. EE-LV00143

Projekta īstenotājs

Kuldīgas novada pašvaldība

Bildes
Projekta vadītājs

Liene Jūrmale, tālr. 26495051

Partneri

Vadošais partneris: Kurzemes plānošanas reģions

Mērķi un uzdevumi

Projekta mērķis: veicināt ūdenstūrismu Latvijā un Igaunijā, paplašinot mājaslapu www.upesoga.lv un attīstot inovatīvus risinājumus upju, ezeru un citu ūdenstilpju piekļūšanai un izmantošanai, maršrutu un produktu izveidei un pielāgošanai visām tūristu grupām (t.sk. cilvēkiem ar invaliditāti, senioriem, ģimenēm ar bērniem u.c.), vienlaikus nodrošinot ilgtspējīgus infrastruktūras risinājumus, kas palīdz kontrolēt un samazināt atpūtas aktivitāšu antropogēno ietekmi uz dabu.

Projekta aktivitātes

Mūsdienās strauji mazinās vispārpieņemtais uzskats, ka ūdenstūrisms ir galvenokārt paredzēts tikai sportiskajai un aktīvajai iedzīvotāju grupai. Šobrīd ūdenstūrisma aktivitātēs arvien vairāk iesaistās arī ģimenes ar bērniem, seniori un citas tūristu grupas, kas rada vajadzību attīstīt visiem pieejamāku ūdenstūrisma vidi, veidojot uz visām mērķa grupām orientētu un pieejamu multifunkcionālu  infrastruktūru ar kompleksu pieeju pakalpojumiem, kas nodrošina pilnu pakalpojumu klāstu.

Projekta ietvaros tiks attīstīti 16 infrastruktūras objekti Latvijā un Igaunijā, radot kopīgus sociālo inovāciju risinājumus un pieejamības uzlabojumus ūdenstūrisma aktivitātēm. Lai arī Kuldīgas novadā ūdenstūrismu padarītu pieejamāku, pie Ventas upes Skrundā un Raņķos tiks uzstādītas divas pontonu laipas, izveidojot laivošanas maršrutu aptuveni 16 km garumā. Viena no tām būs multifunkcionāla, lai to varētu izmantot peldēšanai, laivošanai, makšķerēšanai, vides izglītībai, kā arī vienkārši atpūtai.

Projekts papildina jau īstenoto Interreg Igaunijas–Latvijas programmas 2013. – 2015. g. projektu “RIVERWAYS” un Interreg Latvijas–Lietuvas programmas 2024.–2026. g. projektu “WaterWays”, turpinot attīstīt pārrobežu ūdenstūrisma tīklu, nodrošinot tā pieejamību plašākām tūristu grupām.

Projekta partneri: Rīgas plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Tartu Universitātes Pērnavas koledža, Tartu novada Tūrisma nodibinājums – Dienvidigaunijas Tūrisma Klāsteris, Dienvidkurzemes novada pašvaldība, Liepājas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Liepājas Centrālā administrācija”, Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība, Kuldīgas novada pašvaldība, Ķekavas novada pašvaldība, Ādažu novada pašvaldība, Valmieras novada pašvaldība, Madonas novada pašvaldība, Valkas novada pašvaldība, Limbažu novada pašvaldība, Green Riverland Partnership NVO, Otepē pašvaldība, Lunjas pašvaldība, Antslas pašvaldība, Setomā pašvaldība, Veru pašvaldība.

Finansējums
1 500 000,00 EUR (t.sk. Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi 1 200 000,00 EUR)
Projekta ieviešana

Projekta īstenošanas ilgums: 2024. gada 1. septembris – 2027. gada 31. augusts.

09.2024. Septembra nogalē Kuldīgā norisinājās projekta uzsākšanas sanāksme, kurā piedalījās projekta partneri no Latvijas un Igaunijas. Projekts "Riverways II" papildina pirms 10 gadiem uzsākto pirmo "Riverways" projektu, kas tika īstenots 2013.–2015. g. un papildus ūdenstūrisma vietu un produktu apzināšanai un maršrutu izveidei turpina arī Kurzemes vides pieejamības iniciatīvas.

Projekts īstenos pilotaktivitātes publisko atpūtas ūdeņu pieejamības uzlabošanai (drošas piestātnes, laivošanas, peldēšanas, makšķerēšanas vietas utml.), veicot piestātņu un pludmales pieejamības uzlabojumus 16 vietās, papildinās mājaslapas riverways.eu un mapeirons.eu ar visām pieejamām ūdenstūrisma vietām, apmācīs ūdenstūrisma operatorus par to, kā sekmīgāk nodrošināt ūdenstūrisma pakalpojumus ģimenēm, senioriem, cilvēkiem ar invaliditāti, organizēs 4 plaša mēroga un 4 vietējā mēroga ūdenstūrisma sporta un atpūtas pasākumus ar mērķa grupu dalību – ģimenes, seniori, cilvēki ar invaliditāti - un izdos ceļvedi par visiem pieejamu ūdenstūrismu.

Šobrīd svarīgi izstrādāt pārbaudes lapu ūdenstūrisma vietu un pakalpojumu vides pieejamības apsekojumiem un organizēt apsekojumus Latvijā un Igaunijā sadarbībā ar vides pieejamības ekspertiem, īstenot pārrobežu hakatonu visiem pieejamu aktīvā ūdensturisma produktu un pakalpojumu inovatīvu risinājumu attīstībai un organizēt pieredzes apmaiņas vizīti Somijā.

Sanāksmes praktiskajā daļā dalībnieki paši izmēģināja Kuldīgas vietējo aktīvā ūdenstūrisma produktu, kajakos mērojot distanci pa Ventas upi no vecā ķieģeļu tilta līdz Riežupes smilšu alām un ar velo dodoties atpakaļ uz Kuldīgas centru.

Cita saistītā informācija
0 %
Skip to content Skip to content