AktualitātesPašvaldība

Pašvaldība deviņu gadu laikā ieguldījusi miljons eiro vēsturisko ēku atjaunošanā

Kopš 2014. gada ik gadu Kuldīgas novada pašvaldība rīko konkursu “Kuldīgas novada pašvaldības līdzekļu piešķiršana kultūras pieminekļu restaurācijai, atjaunošanai un konservācijai Kuldīgas novadā,” kura ietvaros iespējams saņemt līdzfinansējumu ēku atjaunošanai, restaurācijai vai konservācijai, lai saglabātu Kuldīgas vecpilsētas un novada unikālās vēsturiskās apbūves autentiskumu. Deviņu gadu laikā konkursa ietvaros realizēti vairāk nekā 173 projekti, no pašvaldības budžeta izmaksājot kopējo līdzfinansējumu 1’037’481,55 eiro apmērā.

Balstoties uz gandrīz desmit gadu ilgo pieredzi un uzklausot sabiedrības ieteikumus, šogad Kuldīgas novada pašvaldības speciālisti ir izstrādājuši jaunus saistošos noteikumus “Kuldīgas novada pašvaldības līdzekļu piešķiršana kultūras pieminekļu restaurācijai, atjaunošanai un konservācijai Kuldīgas novadā,” un aktualizējusi konkursa nolikumu kurā iestrādātas izmaiņas, lai līdzfinansējuma programma kļūtu vēl efektīvāka un iedzīvotājiem pieejamāka. Tāpat noteikumi izstrādāti tā, lai  būtu iespējams atbalstīt arvien vairāk projektu un kopīgiem spēkiem atjaunot aizvien vairāk vēsturiski vērtīgu ēku un būvdetaļu.

Līdzfinansējuma piešķiršana norit divās programmās:

“Lielajā programmā” pieejams līdzfinansējumus 50% apmērā no kopējās summas, nepārsniedzot 30 000 eiro. Izmaksa paredzēta trīs gadu laikā, nosakot, ka vienā gadā izmaksājumā summa ir līdz 10 00 eiro. Līdzfinansējuma summā 2000 eiro apmērā ietilpst arī būvprojekta vai dokumentācijas izstrāde – tajā skaitā arhitektoniski mākslinieciskā izpēte vai inventarizācijas izstrāde, būvuzraudzība un autoruzraudzība. Šajā programmā 2023. gadā kopējais pieprasītais pašvaldības līdzfinansējums ir 480 tūkstoši eiro, kopumā atbalstīti 76 projekti.

Kopš 2022. gada izveidota atsevišķa programma vecpilsētas ēku logu, slēģu, durvju un fasāžu detaļu nomaiņai, nodrošinot pašvaldības līdzfinansējumu 70% apmērā, atsevišķos gadījumos līdz pat 90% apmērā.
“Mazajā programmā” līdzfinansējuma apmērs vienam projektam nedrīkst pārsniegt 3000 eiro. Pieteikumus programmai var iesniegt divas reizes gadā, konkrētus datumus nosakot ar Domes sēdes lēmumu. 2023. gadā šajā programmā saņemti 12 pieteikumi, kurus izvērtējot, konkursa komisija atbalstīja 11 projektus par kopējo summu 29225,07 eiro.

Vēsturiskie logi ir Kuldīgas vecpilsētas atšķirības zīme un īpašā vērtība – arvien vairāk iedzīvotāji ar šīs programmas atbalstu izmanto iespēju atjaunot logus ēkām.  2022 gadā ar pašvaldības atbalstu vairāk nekā 4700 eiro apmērā programmas ietvaros atjaunoti 8 logi, tad 2023. gadā piešķirts līdzfinansējums teju 16 tūkstošu apmērā 23 logu restaurācijai.

Jaunā konkursa kārta jau janvārī

Pieteikumi konkursam “Kuldīgas novada pašvaldības līdzekļu piešķiršana kultūras pieminekļu restaurācijai, atjaunošanai un konservācijai Kuldīgas novadā” tiks  pieņemti 2024. gada janvāra mēnesī. Par konkursa kārtas atvēršanu informācija tiks publicēta pašvaldības tīmekļa vietnē www.kuldigasnovads.lv, laikrakstā “Kuldīgas Novada Vēstis” un Kuldīgas novada oficiālajos sociālo tīklu kontos.

Aicinām visus interesentus sazināties ar projektu vadītāju Lauri Klestrovu pa tālruni 29969269, 63322564 vai e-pastā lauris.klestrovs@kuldigasnovads.lv  un noskaidrot visus jautājumus par pieteikuma iesniegšana un projekta īstenošanu.

Vairāk informācijas par konkursu: https://kuldigasnovads.lv/konkurss-eku-restauracijai-atjaunosanai-un-konservacijai/