Vārmes pagasts atrodas Kuldīgas novada austrumu daļā starp Saldu un Kuldīgu (23 km no Saldus un 22 km no Kuldīgas). Pagasta teritorija robežojas ar Skrundas novadu, Saldus novada Šķēdes un Jaunlutriņu pagastiem un Kuldīgas novada Snēpeles, Rumbas, Pelču un Kabiles pagastiem. Pagasta teritorija aizņem nepilnus 150 kv.km, pārsvarā (51%) tie ir mežu masīvi.

 

 

Vārmes pagasta pārvalde

Vārmes pagasta pārvalde

„Avotiņi”, Vārme, Vārmes pagasts, Kuldīgas novads, LV 3333
Pārvaldes vadītāja: Lelde Ose
Tālr.: 63374130, 29 908 200
E-pasts: varme@kuldiga.lv

www.varme.lv

Apskates objekti

Atpūtas parks „Aizupītes”

Parks izveidots 2011.gadā, realizējot ES projektu pasākuma “Pamatpakalpojumi ekonomikai un iedzīvotājiem” ietvaros. Būvdarbus veica SIA “LAMDserviss”(Ventspils).

Parka centrālajā daļā uzstādīts dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis. Atšķirībā no tradicionālajiem saules pulksteņiem, tas rāda laiku tikai sadarbībā ar cilvēku – ar Tevi! Šādi pulksteņi pasaulē nav pārāk izplatīti, tādēļ izmanto iespēju! Aprēķinu autors ir Dr.sc.comp.Mārtiņš Gills. Saules pulkstenī izmantotie akmeņi īpaši meklēti Vārmes pagasta teritorijā.
Romantiku parkam piedod dīķī ievietotā strūklaka, kura, naktī izgaismota, paver īpaši skaistu skatu.

Estrāde „Liepu birzs”

Uzcelta 1978. gadā. Iecienīta vārmenieku atpūtas vieta vasarās, kad šeit notiek dažādi kultūras un atpūtas pasākumi – koncerti, teātri, tradīciju svētki. Tuvākajā un tālākajā apkārtnē „Liepu birzs” iecienīta ar vasaras zaļumballēm. Pēc notikušā ugunsgrēka 2006. gadā estrāde atjaunota iepriekšējā veidolā.

Nūjošanas un pastaigu taka

Taku 2010. gadā izveidoja biedrība „Vārme”, realizējot Eiropas Savienības projektu. Taka paredzēta dažādām sportiskām aktivitātēm brīvā dabā. Izveidotas arī atpūtas un ugunskura vietas.

Omiķu grava

Dolomīta atsegumi Šķēdes upes kreisajā krastā, augšdevona Mūru svītas statotips. Kopš 1977.gada dabas aizsardzības obekts.  2000. gadā šeit izveidota atpūtas vieta. Interesants apskates objekts ir Omiķu gravas ūdenskritums.

Piemiņas birzs

Kuldīgas – Saldus autoceļa malā gandrīz pretī Vārmes baznīcai aug ozoli un liepas, to vidū – piemiņas vieta. Šo birzi vārmenieki veidojuši 1942. gadā, Baigajā gadā uz Sibīriju izsūtīto piemiņai, iestādot liepu sievai, ozolu vīram. Pēc kara šai birzij nevarēja piekļūt, jo ceļš uz to bija aizbērts. Tikai vecie pagasta iedzīvotāji zināja, kas tie par ozoliem un liepām.
1988.gadā Ziemassvētkos šeit atklāja piemiņas zīmi – vienu no pirmajām Latvijā. Piemiņas zīmes pakājē ierakta kastīte ar smiltīm, kas šim nolūkam tika atvestas no Omskas Sibīrijā, kur savu pēdējo atdusas vietu guvuši daudzi izsūtītie tautieši.
Katru gadu 25.martā šeit notiek Atceres brīdis komunistiskā genocīda upuru piemiņai.

Vārmes Sv.Miķeļa baznīca

Celta laikā no 1661. – 1663. gadam.  Baznīca nodega 1971. gadā un tās atjaunošana sākās 1995. gadā. Kopš 2011.gada katru gadu maija mēnesī  Vārmes pagasta pārvalde sadarbībā ar baznīcas draudzi rīko labdarības koncertu “Torņu sasaukšanās”, kurā tiek vākti ziedojumi baznīcas torņa atjaunošanai.

Kontakti: Mācītājs Viesturs Pirro (t.22328283),draudzes priekšnieks Gatis Katšens (t.25777707).
Dievkalpojumi notiek katra mēneša otrajā un ceturtajā svētdienā plkst.10:00.

Vārmes muižas apbūves komplekss

Muižas apbūves kompleksā ietilpst kungu māja, kalpu māja un klēts. Muižas ēku ansamblis datējams ar 18. – 19.gs.  Kungu māju 1830.gadā uzcēla vācu barons Brinkens un tajā kopš 1926.gada atrodas Vārmes pamatskola. Klēts, kura datēta ar 18.gs. II pusi ir iespaidīga apjoma mūra celtne, tā atrodas blakus kungu mājai. 2021.gadā klēts mūri tika iekonservēti. Kalpu māja jeb ērbērģis atrodas iepretim kungu mājai. Tā ir taisnstūra plānojuma akmens mūra ēka, kuras iekšienē atrodas sarkano ķieģeļu manteļskurstenis. Kopš 2019.gada šo ēku nomā biedrība “Vārmes klēts”.
Ēku komplekss iekļaujas muižas parkā, kurā aug retas koku sugas – Veimuta priede, Kalna priede, Eiropas lapegle, Punktētā vilkābele, Dižskabārdis, Amerikas osis, Pelēkais riekstkoks, Baltā apse, Balzāmapse, Sniegbaltā apse.

Sabiedriskā dzīve Vārmes pagastā

Jauktais vokālais ansamblis „Atbalss”

2013. gadā mainījās ansambļa vadītājs un arī dalībnieku sastāvs. Ansambli vada Inese Krūmiņa. Ansamblis ar savu uzstāšanos piedalījies vairākkārt Vārmes pagasta un Kuldīgas novada pasākumos – brīvdabas estrādes “Liepu birzs” sezonas atklāšanas koncertos, Līgo svētkos, Vārmes pamatskolas koncertos, Kuldīgas novada Tautas mākslas svētkos. Turpinot iesākto tradīciju, ansambļa vadītāja Inese Krūmiņa veido koncerta programmu labdarības koncertam „Torņu sasaukšanās” Vārmes Sv.Miķeļa baznīcā, kurā dalību ņem arī ansamblis „Atbalss”. Ansamblis viesojies un koncertējis pasākumos Pelčos, Turlavā, Skrundā, Kuldīgā, Ādažos. Ansamblim ir labi rezultāti Kuldīgas novada skatēs.

Amatierteātris „Es un Tu”

Kolektīvu jau daudzus gadus vada Lida Čevere. Šajā kolektīvā  apvienojušies dažādu vecumu cilvēki, kuriem patīk “dulloties”. Pagasta sabiedriskajā dzīvē viņus nevar nepamanīt. Katru gadu tiek iestudēta jauna luga: E. Vulfs “Lielinieks Švukte”, M. Horna “Ļaujies un viss!”, E. Zālīte “Rudens rozes”, J. Jurkāns “Ak nauda naudiņa…”, A. Grīniece “Liepas pie baznīcas”, V. Pumpure “Kaimiņu būšana”, I. Bauere “Raganas lāsts”, A. Birbele “Kapusvētki PR”, E. Sniedze “Tie paši oši”, Ā. Alunāns “Šneiderienes”, L. Stumbre “Kalnu Tāle”.

Ar savām izrādēm kolektīvs ir viesojies daudzos Kuldīgas un citu novadu pagastos visā Latvijā. Amatierteātris ir piedalījies Latvijas amatierteātru salidojumā Vītiņos 2009. gadā un Latvijas amatierteātru 12. festivālā – Balvos 2010. gadā, amatierteātru festivālā Burtniekos – 2011. gadā.

Iegūti arī individuāli novērtējumi. 2015. gadā Kuldīgas novada skatē par izrādi “Raganas lāsts” nomināciju „Zelta mats” kā labākā otrā plāna lomas atveidotāja ieguva Agnese Mežiņa, par labāko scenogrāfiju – Indra Āboliņa. 2016. gadā par izrādi “Kapusvētki PR” nomināciju “Zelta Mats” kā labākā pirmā plāna lomas atveidotāja ieguva Edīte Krasnopa un režisore Lida Čevere –  par labāko scenogrāfiju.

2018. gads amatierteātrim ir īpašs, jo kolektīvs ar E.Sniedzes lugu “Tie paši oši” iegūst augstus novērtējumus un Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku laikā spēlē uz Dailes teātra skatuves. Par šo iestudējumu Kuldīgas novada skatē “Zelta mats” saņēma Ilze Lagzdiņa par pirmā plāna lomu, Agnese Mežiņa par otrā plāna lomu. Kolektīva sniegums tika atzīts par labāko kopumā, un izrāde saņēma “Zelta bize”. Arī reģionālajā skatē Ventspilī saņemts augsts novērtējums.

Vidējās paaudzes deju kolektīvs „DimDari’

Šis ir mūsu jaunākais un kuplākais kolektīvs, kas 2015. gadā nosvinēja savu piecu gadu jubileju. Kolektīvs savu dejotprasmi rādījis ne tikai Vārmē un Kuldīgā, bet arī citur Latvijā – Ventspilī, Carnikavā, Bauskā, Liepājā, Jelgavā, Alsungā, Bauskā. 2012 gada jūlijā ansamblis viesojās Turcijā un piedalījās trijos starptautiskos Kultūras un Mākslas festivālos. 2013.gada Kuldīgas apriņķa deju skatē kolektīvs ieguva I pakāpi (40,5 punkti) un ceļazīmi uz XXV Vispārējiem latviešu dziesmu un XV deju svētkiem. “Trejpolku” no skates Skrundā varat noskatīties YouTube.com.

2015. gada 7. jūnijā DimDari piedalījās Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajos VIII Vidējās paaudzes dejotāju svētkos “Dievs man deva maizes zemi”, Zemgales olimpiskā centra stadionā, Jelgavā.

2016. gada Kuldīgas novada apriņķa deju kolektīvu skatē Skrundā, kolektīvs ieguva 2. pakāpi ar 39,5 punktiem.

2017.gada martā “DimDari” viesojās Zviedrijā pie Stokholmas deju kolektīva “Zibenītis” tā jubilejas koncertā, kur dejoja kopā ar latviešu tautas deju kolektīviem no Īrijas, Spānijas un Šveices. Labus rezultātus kolektīvs parādīja 2017.gada skatē, iegūstot 45,5 punktus un augstāko pakāpi.

2018.gadā skatē kolektīvs ieguva 1.pakāpi (43,7 punkti) un piedalījās Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos. No 2019 gada kolektīvam ir jauna vadītāja Liene Belova

Florbola komanda „Vārme”

Komanda nodibināta 2013.gadā. Pateicoties Vārmes uzņēmējiem un Vārmes pagasta pārvaldei, komanda jau trešo sezonu spēlē Latvijas Florbola čempionāta 2.līgā. Komandā spēlē 13 dalībnieki. Bez dalības šajā čempionātā, mūsu florbolisti piedalās arī citās sacensībās un turnīros visā Latvijā – turnīrā GHETTO GAMES, Liepājas atklātajā čempionātā, turnīros “Vasaras līga”, “Jūrmalas Floorball Open” u.c. Katru gadu maija sākumā vārmenieki savā sporta hallē uzņem viesus, lai cīnītos par Vārmes florbola kausu. Vārmē aug arī jaunā florbolistu maiņa.

Līnijdeju grupa „Romance”

Vārmes līnijdejotāju grupa izveidota 2006.gadā, un tās pirmais vadītājs – Aleksandrs Lange. Viņa vadībā līnijdejotājas piedalījās Baltijas kantri  – vesterna deju čempionātos (BCWDC), iegūstot godalgotas vietas. Vārmes līnijdejotājas 2011. gadā ieguva čempionu titulu Latvijas kantri – vesterna deju čempionātā (LKVDC). Kopš 2013. gada kolektīvu vada Ineta Ezermale, kura ir kopā ar Vārmes līnijdejotājiem jau no grupas dibināšanas dienas.

Kolektīvs nosaukumu “Romance” ieguva 2014. gadā, pēc viesošanās Valdgales dzirnavās. Dzirnavu saimnieks Džuzepe Rikardi ir grupas vārda došanas iniciators.

“Romance” ir ļoti draudzīgs kolektīvs, ar īpašu attieksmi pret jaunajiem dejotājiem, kuri katru sezonu tiek laipni uzņemti, un apmācīti dejas solī. Grupā ir izveidojušās tradīcijas – Ziemassvētku nodarbība, Sezonas Sākuma un Noslēguma nodarbība. Kolektīvs regulāri apmeklē “linedance” pasākumus, kurus organizē citi līnijdejotāji Latvijā.

“Romance” 2016.gada novembrī Vārmes sporta hallē ar koncertu “Ceļojums telpā un laikā” atzīmēja savu 10 gadu pastāvēšanas jubileju. Šobrīd Vārmes līnijdejotāji aktīvi piedalās Vārmes pagasta kultūras dzīvē, ar saviem priekšnesumiem kuplinot dažādus pasākumus. “Romanci” bieži aicina dejot arī pasākumos citos pagastos Kuldīgas, Saldus un Brocēnu novados. Ik reiz, kad “Romance” sniedz savu kārtējo priekšnesumu, līnijdejotājas savai publikai cenšas parādīt, ka līnijdejas ir ļoti daudzveidīgas, krāšņas un skatāmas.

Jauniešu iniciatīvu centrs “Čiekurs”

Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja ir Dace Krūmiņa.  Centrs izveidots 2008. gadā, realizējot LR Bērnu un ģimenes lietu ministrijas projektu, to apmeklē jaunieši vecumā no 13 – 25 gadiem. Ar inovatīvām idejām jaunā paaudze brīvprātīgi darbojas centra ietvaros, un atbalsta dažādus pagasta kultūras un sabiedriskos pasākumus. “Čiekurs” piedalās Jauniešu dienās Nīcā, Talsos, Saldū, Kuldīgā un citās pilsētās. Regulāri ar savu dalību atbalsta “Eņģeļi pār Latviju” Usmas baznīcas koncertā. “Čiekura” koordinatores ir Marisa Šneidere un Anna Grinkeviča.