Ēdoles pagasts ir viena no Kuldīgas novada administratīvajām teritorijām tā ziemeļrietumos. Robežojas ar sava novada Īvandes un Padures pagastiem, Ventspils novada Zlēku un Ziru pagastiem, kā arī Alsungas novadu. Lielākās apdzīvotās vietas ir Ēdole (pagasta centrs) un Mātras.

Pirmoreiz rakstos Ēdole kā kuršu ciems minēta 1230. gadā, kad kuršu ķēniņš noslēdzis līgumu par kristīgās ticības ieviešanu. 1276. gadā Piltenes bīskapija kā savas varas simbolu un atbalsta punktu uzcēla Ēdoles pili – cietoksni.

20. gadsimtā Ēdoles pagasts piedzīvojis vairākas teritoriālās reformas. Ēdoles ciems ietilpis Alsungas (1949 – 1956) un Kuldīgas (pēc 1956. g.) rajonos. 2009. gadā Ēdoles pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Kuldīgas novadā.

Ēdole jau kopš seniem laikiem apvīta ar teikām, saukta par ezeru un dižozolu zemi. Vēsturnieks Atis Bērtiņš rakstījis, ka Ēdolē saglabājies tik daudz dižkoku kā nevienā citā Latvijas pagastā. No pāri par pussimts zināmiem dižkokiem ap 30 ir ozoli.

Te izvietojušies 14 ezeri, ievērojamākais no tiem – Pinku ezers, ap kuru izveidots dabas liegums, kas ietilpst „Natura” 2000 sarakstā.

Cauri pagastam tek Užavas upes labā pieteka Vanka, uz kuras uzpludināts Dzirnavezers, un atrodas 17. gadsimtā celtās Ēdoles dzirnavas. Otra lielākā Užavas pieteka ir 15 km garā Tērandes upīte.

Ēdoles pagastā Lēpiču pļavās ir viens no Latvijas dižakmeņu pulka akmeņiem, Ēdoles dižakmens. Tā apkārtmērs pie zemes ir 14 metru.

Ēdoles pagasta pārvalde

Ēdoles pagasta pārvalde

Dārza iela 6, Ēdole, Ēdoles pagasts, Kuldīgas novads, LV 3310
Pārvaldes vadītāja Anda Upleja
Tālr./fakss  63345138
E-pasts: edole@kuldiga.lv

edole.lv/

Apskates objekti

Ēdoles pils

Ēdoles viduslaiku pils celtniecība sākta 1264. gadā. Laika gaitā pils vairākkārt pārbūvēta, taču arī mūsdienās tā saglabājusi savu īpašo senatnīgo auru.

Tā ir unikāla vieta – vienīgā Kurzemes bīskapijas pils, kas joprojām ir apdzīvota. Šī viduslaiku pils ar neatkārtojamo arhitektūru un unikālo interjeru, apvīta ar daudz teiksmām un leģendām.

Pils veidota kā slēgta četrstūra veida būve ar iekšējo pagalmu, tai ir biezas sienas, dubultpagrabs, velvēts pārsegums un krusta aile.

Ēdoles pils atrodas augstā Vankas upītes krastā un ne reizi vien piesaistījusi kinematogrāfistus kā izteiksmīga vieta, kur uzņemt filmas par seniem laikiem. Šeit uzņemtas vairākas filmas, piemēram, “Emīla nedarbi”. Katru gadu jūnijā pils pagalmos un ap to notiek “Emīla tirgus ar 17 sieriem un vēžiem”.

Viduslaiku pils interjers veidots kā tajos laikos, kad šeit dzīvoja barons Bērs ar ģimeni. Pilī ir apskatāmas arī vairākas pastāvīgās ekspozīcijas, kā arī var pavērot Ēdoli no pils torņa. Muzejā savākts daudz interesantu lietu – senlaiku pulksteņi, lādītes, rokdarbi u.c. Ēdoles pilī notiek koncerti un citi sarīkojumi, telpas var īrēt konferenču, semināru un citu pasākumu organizēšanai.

Ēdoles luterāņu baznīca

Mūra baznīca Ēdolē uzbūvēta gotiskajā stilā 1648. gadā. Ar to saistās traģisks stāsts. 1623. gadā ticības nesaskaņu dēļ Ēdoles muižas īpašnieku Verneru Bēru nogalināja paša dēls. Baznīcu esot cēlis otrs dēls Johans Ditrihs, kurš licis sevi apglabāt zem baznīcas sliekšņa, lai izpirktu grēkus.

Baznīca celta grēku nožēlošanai – gan manierisma stilā veidotais altāris, gan kancele, gan muižnieku loža ir melnā krāsā ar zeltījumu, bet uz altāra atgādinājums: ”Atceries nāvi”.

Ēdoles skola un Piņķu grava

Ēdoles pamatskola ir viena no vecākajām lauku skolām Kuldīgas novadā – pirmā latviešu skola Kurzemē, dibināta1822. gadā. Tā lepojas ar ekoskolas statusu.

Pie skolas atrodas jauna sporta halle, stadions, aktīvās atpūtas taka Piņķu gravā.

Atpūtas vietas

Dzirnavu dārzs

Dzirnavu dārzs atrodas Ēdoles ciemā, Centra ezera krastā. Pretī atpūtas vietai atrodas Krišjāņa Valdemāra saliņa. Dzirnavu dārzs kļuvis par iemīļotu atpūtas vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem. Šeit tiek rīkoti dažādi pasākumi – Līgo svētki, dzejas dienas, meteņi u.c.

Bērnu rotaļu laukums

Bērnu rotaļu laukums atrodas pie kultūras nama un ir iecienīta brīvā laika pavadīšanas vieta bērniem un jauniešiem.