Kuldīgas novadā viesojas Ukrainas vēstnieks

Pirmdien, 12. augustā, Kuldīgas novada pašvaldību apmeklēja V. E. Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols (Anatolii Kutsevol).

Vizītes laikā vēstnieks viesojās Kuldīgas novada domē, kur tikās ar pašvaldības vadību – priekšsēdētāju Inesi Astaševsku un priekšsēdētājas vietnieku Arti Robertu, kā arī pārstāvi darbam ar Ukrainas civiliedzīvotājiem Serhiju Procenko un Kuldīgas novada sporta skolas direktora vietnieku Ivo Solomahinu. Tāpat vēstnieks viesojās arī Ēdoles pusē, kur tikās ar ukraiņu ģimenēm, kas piedalās biedrības “TEV” rīkotajā vasaras nometnē.

Atzīmējot sniegto nozīmīgo atbalstu Ukrainai, vēstnieks personiski pateicās Latvijai, Kuldīgas novadam un ikvienam iedzīvotājam, kurš atbalstījis  Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri patvērumu no kara raduši mūsu novadā.

2022. gadā Kuldīgas novadā kopumā ieradušies 424 Ukrainas iedzīvotāji. Viņiem sniegts gan materiālais atbalsts, gan sociālie pakalpojumi, bet 2023, gadā tie ir bijuši 56 iedzīvotāji. Šobrīd pie mums uzturas 173 patvēruma meklētāji no Ukrainas. Daļa cilvēku dzīvo pašvaldības nodrošinātās telpās Kuldīgā vai Kabilē, pārējie – pie radiem, draugiem un paziņām. Pašvaldības dienesti vienoti strādā, lai nodrošinātu patvēruma meklētājiem sociālo atbalstu, piedāvātu iespēju atbraukušajiem bērniem apmeklēt skolu un bērnudārzu, sniegtu atbalstu darba meklēšanā, veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā un citu nepieciešamo palīdzību.

Ukraiņu tauta ir lieli patrioti – lielākā daļa bēgļu gaitās devušies ar domu reiz atgriezties savā valstī, savās mājās. Taču diemžēl daudziem vairs nav kur atgriezties. Vieglāk Latvijā un jaunajās mājās ir iedzīvoties pašiem mazākajiem – bērniem līdz 5 gadu vecumam, kuri jau ļoti labi apguvuši latviešu valodu.  Grūtāk ar iedzīvošanos svešumā iet pusaudžiem un senioriem.

“Ir jāmācās vietējā valoda – to atgādināju arī ukraiņu ģimenēm, ar kurām satikos šodien Kuldīgā. Dzīvojot Latvijā, ir jāapgūst latviešu valoda, jāciena paražas un tradīcijas. Tā ir prioritāte. Tikai tā būs iespējams šeit iejusties, nodrošināt visas priekšrocības sev, bērniem, ģimenei.” uzsvēra vēstnieks. “Karš diemžēl turpinās, ir jauni uzbrukumi Kijivai un Harkivai. Esmu no sirds pateicīgs, ka Ukrainas iedzīvotāji atraduši mieru šeit, Latvijā.”

Vēstnieku interesēja gan pašvaldības sniegtais atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem, gan uzņēmējdarbības un infrastruktūras attīstības ieceres novadā.