AktualitātesIzglītība

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja uzdod rast finansējumu Ēdoles, Kabiles un Turlavas skolu saglabāšanai

Ēdoles, Z.A. Meierovica Kabiles un Turlavas pamatskolām darbs jāturpina un finansējums pedagogu algām ir jāatrod – ar šādu uzstādījumu Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska ceturtdien, 18. janvārī, uzsāka deputātu sēdi, kurā tiek izskatīts 2024. gada budžeta projekts.

“Tiekoties ar pagastu iedzīvotājiem, redzam, ka lauku bērnu interesēs jāsaglabā skolas, kuru vide ir piemērota un draudzīga ikvienam, kas vēlas iegūt izglītību savā pagastā, tā stiprinot arī vietējās kopienas dzīvotspēju un ticību nākotnei,” uzsver Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska.

Raugoties uz skaitļiem, situācija ir kritiska – bērnu skaits turpina samazināties visā Latvijā. Vienlaikus izglītības nozare ir Kuldīgas novada prioritāte, kurai jau šobrīd novirzīta gandrīz puse pašvaldības budžeta. “Apzināmies, ka nesakārtojot skolu tīklu saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas vadlīnijām, izmaksu kopsumma, kas gulsies uz pašvaldības pleciem, palielināsies vēl vairāk. Tomēr skolu tīkls jāvērtē plašāk, domājot par pagastu kopienu vajadzībām. Uzklausot pagastu pārvalžu vadītāju, skolu direktoru, pedagogu, skolēnu vecāku ierosinājumus, kuri pauda gatavību aktīvi līdzdarboties situācijas risināšanā, ir skaidrs, ka finansējums pedagogu algām ir jāatrod. Tas nebūs viegli un visām pusēm būs aktīvi jāstrādā, lai situācija stabilizētos ilgtermiņā – gan domājot par skolēnu piesaisti un skolu konkurētspējas stiprināšanu, gan ar sapratni raugoties uz finansējuma sadali.” deputātiem pauda I. Astaševska.

Vērtējot iespējamos risinājumus finansējuma piesaistei, deputāti rosināja sakārtot brīvpusdienu sistēmu, veicinot vecāku līdzatbildību savlaicīgi atteikt pusdienas, ja skolēns mācību iestādi neapmeklē. Ik dienu brīvpusdienas Kuldīgas novadā saņem 3 tūkstoši bērnu un vienas porcijas izmaksas ir 3 eiro – tas nozīmē, ka no pašvaldības budžeta katru dienu 9 tūkstoši eiro tiek novirzīti šim mērķim, kas gada ietvaros sastāda teju miljonu eiro. Ja vecāki būtu atbildīgāki un pusdienas skolas neapmeklēšanas gadījumā atteiktu, līdzekļus izdotos ieekonomēt. Reizē deputāti rosināja Kuldīgas Digitālo inovāciju centram izstrādāt ērtu risinājumu pusdienu atteikšanas sistēmai. Tāpat deputāti vienojās pārskatīt budžetu kultūras pasākumiem, rūpīgi vērtējot un pārdomājot formātu un izmaksu pozīcijas.

Jautājumu par skolu tīkla sakārtošanu deputāti skatīts domes sēdē ceturtdien, 25. janvārī.

Atgādinām, ka vērtējot skolēnu skaita dinamiku Kuldīgas novada pagastu skolās, secināts, ka minimālo skolēnu skaitu, ko savā ziņojumā noteikusi Izglītības un zinātnes ministrija, ilgtermiņā nespēs sasniegt Nīkrāces, Z.A. Meierovica Kabiles, Ēdoles un Turlavas pamatskolas. Tas nozīmē, ka skolas vairs nesaņems pietiekamu finansējumu pedagogu algām un šim mērķim būs jārod līdzekļi no pašvaldības budžeta, kas pie esošā skolu skaita nākamajā mācību gadā būtu vismaz 600 tūkstoši eiro.