AktualitātesJaunumi

Kuldīgā konstatēts un reģistrēts dižkoks

Kuldīgā, Skrundas ielā 14, konstatēts un reģistrēts dižkoks – Eiropas dižskabārdis. Par to pateicības vēstulē novērtējot saudzīgu un dabai draudzīgu saimniekošanu Kuldīgas novada pašvaldību informējusi Dabas aizsardzības pārvalde.

Dižkoki ir neatņemama Latvijas dabas vērtība. Kā dižākie savas sugas pārstāvji tie ir vērtīgs zinātnisku pētījumu objekts un nozīmīga ainavas sastāvdaļa. Dižkoki kalpo kā mājvieta dažādām retām un aizsargājamām sugām. Daudzi no tiem ir vēstures notikumu liecinieki, līdz ar to uzskatāmi ne tikai par dabas, bet arī kultūrvēsturisku vērtību.

Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālā administrācija 2023. gada 6. jūlijā Skrundas ielā 14, Kuldīgā zemes vienībā ar kadastra apzīmējumu 62010270019 ir apsekojusi un uzmērījusi Eiropas dižskābardi (Fagus sylvatica). Tā stumbra apkārtmērs 1,3 m augstumā ir sasniedzis 3,92 m, tāpēc tas atzīstams par dižkoku.

Eiropas dižskābardis par īpaši aizsargājamu koku kļūst, sasniedzot vismaz 3,8 m apkārtmēru 1,3 m augstumā.

Atpazīstamības nolūkā dižkokiem piestiprina informatīvu zīmi “Ozollapu” jeb dižkoka statusa apliecinājumu. Arī Kuldīgā dižkoks šādu zīmi jau ir saņēmis, un tas ir reģistrēts LR dižkoku reģistrā (https://ozols.gov.lv/pub).