AktualitātesBūvvaldeBūvvalde skaidro

Ko darīt, ja īpašumā aug latvāņi?

Ko darīt, ja īpašumā aug latvāņi? Kuldīgas novada būvvalde dod praktisku ieteikumus:

Ziņo par vietām, kur augs izplatījies

• Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) mājaslapā
  • Pašvaldības vides speciālistei, tel: 25680932

Kas atbildīgs par latvāņu apkarošanu?

Katrs zemes īpašnieks vai valdītājs pats ir atbildīgs par tā īpašumā esošo latvāņu apkarošanu.

Kā ierobežot latvāņu izplatību?

• Mehāniskā metode – latvāņa ziedu čemuru nogriešana, centrālo rozešu izduršana, mulcēšana, nopļaušana, latvāņa pārklāšana ar gaismas necaurlaidīgu plēvi un augsnes apstrāde.
  • Ķīmiskā metode – auga iznīcināšana, izmantojot augu aizsardzības līdzekļu reģistrā iekļautos līdzekļus.
  • Bioloģiskā metode – latvāņu iznīcināšana, teritoriju noganot un ļaujot dzīvniekiem, (piemēram – aitām) noēst augu virszemes daļas.
  • Kombinētā metode – latvāņu iznīcināšanas pasākumu kopums.

Administratīvā atbildība.

Saskaņā ar Augu aizsardzības likuma 25.pantu, par invazīvo augu sugu audzēšanu, izplatības pieļaušanu, ierobežošanas pasākumu neīstenošanu, kā arī informācijas nesniegšanu par invazīvo augu sugu invadētajām platībām, zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam var tikt piemērots administratīvais pārkāpums sākot no brīdinājuma līdz naudas sodam.

Esi uzmanīgs!

Latvāņu sula ne vienmēr bojājumus rada uzreiz. Ja esi saskāries ar latvāni, noskalo sulu apmēram, 20 minūtes tekošā remdenā ūdenī un tad nosusini. Ja ir sākušās čūlas, nekavējoties vērsies pēc palīdzības pie mediķiem

Vairāk informācijas: https://www.vaad.gov.lv/lv/par-latviju-bez-latvaniem