Augusta beigās Kuldīgas novada pašvaldības kultūras jomas pārstāvji devās pieredzes gūšanas vizītē uz Stavangeres pašvaldību Norvēģijā. Vizīte notika Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas „Valsts administrācija” projekta “Strength in culture heritage: example of Nordic municipalities” ietvaros.
Vizītes laikā tikāmies ar kultūra nozares kolēģiem, iepazinām stratēģiju, prioritātes un sadarbības modeļus kultūras iestādēs, kā arī apmeklējām vairākas kultūrvietas, kas vislielāko pozitīvo iespaidu atstāja ar savu atvērtību un pieejamību sabiedrībai. To vidū – Sølvberget, plašs, vērienīgs kultūras nams, kura centrā atrodas apjomīga bibliotēka, kinoteātris, kafejnīcas un kopstrādes telpas. Interesanti, ka bibliotēka sevi definē kā “demokrātijas namu” un kopā ar ICORN (starptautiska organizācija, kas piešķir patvērumu politiski vajātiem literātiem un citām radošām personām) rīko literatūrai un runas brīvībai veltītu, plaši apmeklētu festivālu.
Lieliskus piemērus kultūrvēstures saglabāšanā un mārketingā pieredzējām, apmeklējot vairākus muzejus. Piemēram, Dzelzs laikmeta apmetnes vieta, kur atrodas brīvdabas muzejs un apmeklētāju centrs, kas izveidots, sadarbojoties pašvaldībai un Stavangeres Universitātei. Senās apmetnes ēkas iekārtotas pēc vēsturiskā Dzelzs laikmeta parauga un aizraujošā veidā sniedz priekštatu, kā cilvēki dzīvoja mūsu ēras 5. gadsimtā.
Veiksmīgs piemērs, kā vienlaikus tiek saglabāts materiālais un nemateriālais kultūras mantojums un iesaistīti iedzīvotāji, bija piekrastes kultūras centrs Engøyholmen, kurā atrodas laivu būves un restaurācija darbnīca, notiek amatniecības nodarbības, ekskursijas, teātra izrādes un koncerti, tiek īstenoti sociāli projekti, kuros senās amata prasmes apgūst sociālā riska grupu jaunieši u.c.. Visas aktivitātes šajā centrā notiek efektīvas sadarbības rezultātā: ēkas un vēsturiskā infrastruktūra, piemēram, senās tīklu žāvēšanas nojumes, ir pašvaldības īpašums, bet aktivitātes īsteno biedrība. Konservēšanas industrijas muzejā IDDIS interaktīvi un aizraujoši izstāstīts pilsētas attīstības stāsts.
Apmeklējām arī pilsētas Mākslas muzeju “NONA”, kas pārsteidza ar skaistajām, plašajam telpām un pamatīgo mūsdienu mākslas kolekciju, kas atrodas pašvaldības īpašumā.
Viens no iespaidīgākajiem apskates objektiem bija TOU – publiskās un privātās partnerības rezultātā izveidots kultūra centrs, kam aizsākums meklējams Stavangeres Eiropas Kultūras galvaspilsētas gadā. Veca, pamesta dzērienu fabrika vairākos rekonstrukcijas etapos pārvērsta multifunkcionālā kultūras centrā, kas pieder pašvaldībai, bet ko pārvalda privāta organizācija. Zem viena jumta atrodas mākslinieku darbnīcas, mūziķu mēģinājumu telpas un ierakstu studija, koprades telpas, kafejnīcas, koncertzāle, vairākas svinību zāles, izstāžu telpas, deju zāle, vinila plašu ražotne u.c.. Šāds radošais klāsteris jaunu dzīvību iedevis ne tikai industriālajam mantojumam, bet visam apkārt esošajam rajonam.