AktualitātesBūvvaldeBūvvalde skaidro

Ēkas, kuru būvniecība sākta pirms 2016. gada 1. oktobra, jānodod ekspluatācijā līdz 2024. gada 1. oktobrim

Līdz 2024. gada 1. oktobrim ekspluatācijā jānodod būves, kuru būvniecība sākta un būvatļauja tika saņemta pirms 2016. gada 1. oktobra.

Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1.  oktobrī, ir noteikts maksimālais būvdarbu termiņš – astoņi gadi. Visām būvēm, kuru celtniecība sākta pirms šā datuma, būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, tātad tās ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim. Kuldīgas novada pašvaldība 2022. gada izskaņā noteica pārejas periodu līdz 2024.gada 1.oktobrim būvju nodošanai ekspluatācijā (būvēm kurām būvatļaujas derīguma termiņš bija līdz 2022. gada 1. oktobrim) un nepiemērot paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi, tādejādi dodot laiku apkopot nepieciešamo dokumentāciju ēkas nodošanai ekspluatācijā-būvdarbu pabeigšanai.

Kuldīgas novada pašvaldības būvvalde sniedz atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem sakarā ar objektu nodošanu ekspluatācijā.

Uz kādiem objektiem attiecas šis termiņš – nodošana ekspluatācijā astoņu gadu laikā, ja būvniecība sākta pirms 2014. gada 1. oktobra?

Termiņš attieksies uz visām būvēm, kurām izdota būvatļauja pirms 2016. gada 1. oktobra, un būvatļaujām, kurām netika norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Šobrīd spēkā esošie Ministru kabineta noteikumi Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” nosaka maksimālo būvdarbu veikšanas termiņu 8 gadi, attiecīgi līdz 2024. gada 1. oktobrim.

Kādi dokumenti ir jāsakārto, lai māju nodotu ekspluatācijā?

Ierosinot būves pieņemšanu ekspluatācijā, būvniecības ierosinātājam būvvaldē jāiesniedz attiecīgi speciālajos būvnoteikumos noteiktie dokumenti. Ja runājam konkrēti par dzīvojamām mājām, tad, lai nodotu ēku ekspluatācijā nepieciešami dokumenti, ko nosaka Ministru kabineta noteikumu Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” 167.punkts:

  1. būvprojekta izmainītās daļas, ja attiecīgās izmaiņas būvdarbu veikšanas laikā pieļaujams veikt saskaņā ar vispārīgajiem būvnoteikumiem;
  2. institūciju, kas ir izdevušas tehniskos vai īpašos noteikumus, atzinumu par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai (piemēram, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atzinums, Veselības inspekcijas atzinums, Skursteņslauķa atzinums, Elektroinstalāciju pārbaudes akts);
  3. tehnisko noteikumu izsniedzēju atzinumus par inženiertīklu gatavību ekspluatācijai;
  4. izpildmērījumu plānu, tai skaitā vertikālo uzmērījumu;
  5. būvdarbu žurnālu kopā ar būvdarbu izpildes dokumentāciju (ja būvdarbus veic būvkomersants);
  6. būvuzrauga pārskatu par būvuzraudzības plāna izpildi (ja objektā veikta būvuzraudzība);
  7. ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu;
  8. ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikātu, kas izdots saskaņā ar normatīvajiem aktiem ēku energoefektivitātes jomā (atjaunošanas vai pārbūves gadījumā – ja veikti energoefektivitātes pasākumi).
  9. apliecinājumu par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai vai ēkas nojaukšanu būvniecības informācijas sistēmā apstiprina būvniecības ierosinātājs, būvdarbu veicējs (izņemot šo noteikumu 107. punktā noteiktajā gadījumā), atbildīgais būvdarbu vadītājs, būvuzraugs (ja veikta būvuzraudzība) un autoruzraugs (ja veikta autoruzraudzība)Apliecinājums par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai

Lai precīzi varētu pateikt kādi dokumenti jāiesniedz, nepieciešams izskatīt akceptēto būvatļauju. Ne visos gadījumos ir nepieciešams iesniegt visus augstāk minētos dokumentus. Katrs gadījums jāvērtē atsevišķi.

Vai ir kāda atšķirība dokumentu kārtošanā, ja nav saglabājušies visi dokumenti, piemēram, nav būvprojekta?

Dokumentu nozaudēšanas vai kādu citu iemeslu gadījumā būvvalde pēc būvniecības ierosinātāja lūguma ir tiesīga izsniegt gan būvatļaujas, gan būvprojekta apliecinātu kopiju eksemplārus, ja šāda dokumentācija ir būvvaldes rīcībā.

Ko darīt, ja līdz 2024. gada 1. oktobrim nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā? Vai var pagarināt būvatļauju?

Tādā gadījumā ir iespējams pagarināt būvatļaujas maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu. Ja nav veikt ietekmes uz vidi novērtējums būvei, kas dzīvojamajām mājām visbiežāk netiek veikts, tad būvniecības ierosinātājam jāvēršas būvvaldē ar iesniegumu pagarināt būvdarbu veikšanas termiņu uz sev vēlamo laiku, iesniegumam pievienojot aktuālo ēkas kadastrālo uzmērīšanas lietu, ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpilduzmērījumu plānu, kā arī uz pieprasītā pagarinājuma termiņa spēkā esoša būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopiju.

Ievēro!

Lai pagarinātu maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, būvdarbiem objektā ir jābūt uzsāktiem.

Kas notiek tad, ja ēka nav nodota ekspluatācijā līdz 2024. gada 1. oktobrim? Kādas ir sankcijas?

Tādā gadījumā likums “Par nekustamā īpašuma nodokli” nosaka, ka būvei, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā, nodokļa likme ir 3 % no lielākās turpmāk minētās kadastrālās vērtības:

  1. Būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības;
  2. Būves kadastrālās vērtības.

Vai ir iespējams pēc padoma vērsties būvvaldē?

Būvvalde šobrīd apmeklētājus pieņem arī klātienē, iepriekš piesakot vizīti, bet iespējams saņemt konsultāciju zvanot vai rakstot uz Kuldīgas novada pašvaldības mājaslapā norādīto telefonu vai e pasta adresi.