AktualitātesKuldīga

Aicina uz Annas Ansones, Krišjāņa Elvika un Annemarijas Gulbes izstādes “Slāpes” atklāšanu

Izstādes “Slāpes” galvenais mākslas darbs ir mākslinieku Annas Ansones, Krišjāņa Elvika un Annemarijas Gulbes radīta instalācija, kurā tiek apvienoti foto, modes un performances mediji. Darbs sākotnēji tapis izstādei “Iekāres vārdā”, kura bija skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā 2024. gada pavasarī/vasarā, pēc tam aizceļojot uz 13. Organ Vida festivālu Zagrebā. Darbs ir ticis izvirzīts nominācijai Purvīša balvai. 

Slāpes kā fizioloģisks process rada nepatīkamas sajūtas organismā. Tā ir vēlme pēc ūdens, pēc atveldzēšanās, balansa un mierinājuma. Ūdens ir pamatā dzīvībai un tā trūkums līdz ar to apdraud dzīvības eksistenci. Bet slāpes metaforiski var apzīmēt arī ilgas, nepiepildītas vajadzības un vēlmes.

Ansones, Elvika un Gulbes darbs ietver norādi uz pieredzēm sociālajos medijos – ņirbošie, krāsainie attēli var raisīt iekāri, vēlmes pēc kaut kā nesasniedzama, dzīvē neesoša. Mākslas darbs ietver ideju par “slāpju slazdu” (angliski – thirst trap), kas slenga valodā tiek attiecināts uz sociālo mediju ierakstiem ar seksuāli suģestējošām, vilinošām pozām, kas aicina skatītāju iesaistīties – lielākoties sniegt uzmanību. Arī instalācijā redzami attēli ar jaunu vīrieti atmosfēriski vilinošā vidē, kas vēl vairāk pastiprina ideju par iekāri un seksuālu frustrāciju. Instalācijas pamatmateriāls ir džinss, – tam nav dzimuma konotāciju un šeit tas tiek izmantots, sapludinot robežu starp tēla maskulīno un femīno dabu.

Ziemas saulgriežu kontekstā “Slāpes” sasaucas ar transformatīviem procesiem, kas šajā laikā notiek ne tikai dabā, bet arī pašā cilvēkā. Ķermeniskā mainība ir cieši saistīta ar saules ciklu – gaismas un tumsas mīšanos dabā, kas izsenis izspēlēta rituālistiskās praksēs. Darbs vedina pārdomāt mūsu saikni ar dabu, pašiem ar sevi, kā arī citiem – “slāpju” amplitūdu un vērību pret to.

Mākslinieku biogrāfijas

Anna Ansone ir starpdisciplināra māksliniece no Latvijas, kuras radošā prakse aptver kostīmu dizainu, scenogrāfiju, kā arī performanču un instalāciju mākslu. Pēc scenogrāfijas bakalaura grāda iegūšanas Latvijas Mākslas akadēmijā viņa šobrīd turpina studijas Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistra programmā. Annas pētnieciskais darbs koncentrējas uz sociālo faktoru, piemēram, grupas dinamikas, kultūras normu un sociālo lomu, ietekmi uz indivīda uzvedību. Viņas mākslinieciskā pieeja balstās padziļinātā izpētē par tukšuma un piepildījuma jēdzieniem, izmantojot stāstu, mītu, sapņu un zinātnisko paradigmu interpretāciju.

Krišjānis Elviks ir scenogrāfs un starpdisciplinārs mākslinieks no Rīgas, kurš strādā ar daudzpusīgiem medijiem – scenogrāfiju, video, instalāciju, performanci un tekstu. Viņš meistarīgi apvieno šos medijus, lai radītu aizraujošu un pārdomas rosinošu pieredzi. Viņa mākslinieciskās prakses pamatā ir “domāšanas telpas” koncepcija, kas ļāvusi viņam radīt ievērojamas audiovizuālas izstādes un performances. Elvika mākslinieciskās izteiksmes centrā ir viņa spēja konstruēt mikroutopiskas realitātes ikdienas eksistences audumā. Viņš savij stāstus un vizuālos elementus, kas aicina skatītājus pārdomāt cilvēku attiecību, vides un to savstarpējās mijiedarbības sarežģītību.

Annemarija Gulbe strādā ar fotogrāfiju, video un instalāciju. Viņa absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu un apguvusi fotogrāfiju ISSP Skolā, kā arī Andreja Granta studijā. Gulbe ir bijusi viena no Kim? Open Call laureātēm (2023) un BDO Jauno mākslinieku balvas finālistēm (2023), saņēmusi Grand Prix un rezidenci laikmetīgās mākslas biennālē Jeune creation Européene Parīzē (2019), kā arī ieguvusi Fotokvartāla jaunā fotogrāfa balvu (2018). Nesenās personālizstādes: “Gribi tici, gribi netici” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (Rīga, 2024), “Zem iežu velvēm kupolveida struktūrās” (Kuldīgas novada mākslinieku rezidence, Alsunga, 2023), “Izaicinājums pārmantojamībai” galerijā Look! (Rīga, 2023); Love re-search ISSP galerijā (Rīga, 2020) un fotofestivālā Organ Vida (Zagreba, 2019).

Izstāde skatāma no 14. – 31. decembrim, 2024, mākslas telpā “Studija”, Kaļķu ielas kvartālā, Kuldīgā.

Izstādes darba laiki:
Otrd. – Sv. plkst. 12:00 – 18:00
Izstāde būs slēgta no 24. – 26. decembrim, 2024

Izstādē ieeja par brīvu.