AktualitātesBūvvalde skaidro

Kā ierobežot Spānijas kailgliemeža izplatīšanos

Latvijā turpina izplatīties invazīvā suga – Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris), kas rada nopietnus draudus vietējai ekosistēmai, lauksaimniecībai un dārzu kultūrām. Šī suga ir īpaši bīstama, jo tā spēj ātri vairoties un izplatīties, radot būtiskus zaudējumus un apdraudot vietējo bioloģisko daudzveidību. Kuldīgas novada pašvaldības būvvalde aicinām ikvienu iedzīvotāju iesaistīties un veikt nepieciešamos pasākumus, lai ierobežotu šī kaitēkļa izplatīšanos.

Kā atpazīt?

Ķermeņa garums 7–14 cm, tas ir masīvs un nedaudz saplacināts. Ķermeņa krāsa ir mainīga – oranžīga, brūngana, brūngani netīri pelēkzaļa, reti melna. Ķermeņa apakšējā daļa jeb pēda – gandrīz balta vai pelēcīga. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti iegareni izciļņi. Priekšdaļā, salīdzinoši netālu no ragiem atrodas elpatvere.

Ierobežo Spānijas kailgliemežu izplatīšanos!

•  Kop savu īpašumu – ravē dārzu, pļauj zālienu
  •  Izvēlies kailsakņu stādus – ieceļo un pārvietojas ar stādiem, augsni
  •  Kompostu veido slēgtās tvertnēs – barojas ar augiem, ēd arī dzīvnieku izcelsmes barību
  •  Nepārvieto kompostu uz citu īpašumu.

Apkaro Spānijas kailgliemežus!

•  Lasīšana ar rokām – ieraugāms krēslā, agri no rīta, pēc lietus
  •  Izliec slazdus ar pievilinātājvielu – pūstoši augļi un dārzeņi, beigti gliemeži, dzīvnieku barība, alus un vārāmās sāls šķīdums
  • Indēšana – ar limacīdiem, vara vitriolu saturošiem līdzekļiem, 1% vara vai vara sulfāta šķīdums. Esi uzmanīgs – ievēro lietošanas noteikumus!

Pārvietošana uz citu vietu nav iznīcināšana! Padoms iznīcināšanai!

• Lielos kailgliemežus var pārcirst ar asu priekšmetu un savākt
  • Apbērt ar sāli vai minerālmēsliem
  • Apliet ar verdošu ūdeni
  • Sadedzināt

Ko nedrīkst darīt!

• Samīdīt un atstāt gliemjus turpat dārzeņu vagās vai uz celiņiem, jo gliemji ir kanibāli
  • Ne beigtos, ne dzīvos nedrīkst mest kompostā!!!

Salasīto pārvietošana uz citu vietu ir nevis dabai draudzīga metode, bet gan katastrofa apkārtnes augiem!