AktualitātesIzglītība

V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolēniem radoši izzinoša ekskursija

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” tās 5 gadu jubilejas dienā, 4.oktobrī, V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 5.a un 6.a klases skolēni baudīja maksimāli piepildītu dienu Jelgavas pusē.

Šajā dienā bija daudz mērķu:

  • apskatīt kauju vietas un iepazīties ar 1.pasaules kara ieročiem “Ziemassvētku kauju muzejā”,
  • iegūt zināšanas par latviešu strēlnieku cīņām,
  • piedalīties lauku spēlēs/nodarbībās, lai iejustos karavīru lomā,
  • iepazīties un gūt priekšstatu par dzelzceļu vēstures attīstību Latvijā – Latvijas dzelzceļa muzejā,
  • iepazīties ar kādreizējo Kurzemes un Zemgales hercogu rezidenci – Jelgavas pili, kurā tagad ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU).

Diena sākās ar izglītojošu nodarbību Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, tā ir kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” nodarbība. Skolēni uzzināja, ka Jelgavas dzelzceļa mezgls ir viens no vecākajiem un nozīmīgākajiem Latvijas dzelzceļā. Skolēni caur vizuālo, skaņu un sajūtu prizmu iepazinās ar dzelzceļa līniju tapšanu un attīstības vēsturi. Uzzināja, kā tika vadīta vilcienu kustība, lai uz sliedēm nevaldītu haoss un nenotiktu avārijas, kā arī to kā tika regulētas pārmijas, kādas bija tā laika dzelzceļa saziņas ierīces. Muzejā skolēniem bija iespējas sajust atmosfēru, kā savulaik pārvietojās pa šaursliežu dzelzceļu. Pēc iepazīšanās ar stāstījumu un ekspozīcijas apskates skolēni pāros veica interesantus atjautības uzdevumus.

Pēc muzeja apmeklējuma skolēni izteica vēlmi, ka gribētu šeit atgriezties ar savu ģimeni, jo šeit var iegūt informāciju arī par Kuldīgas dzelzceļa līnijas vēsturi.

Vēl jaunieši apskatīja J.Čakstes pieminekli – pirmajam Latvijas prezidentam. Laiks lutināja ar saulīti un bija iespēja apskatīt Jelgavas pili. Pils apskates laikā skolēni sajuta tā laika vēsturisko auru un varenību šīs ēkas tapšanā. Skolēni uzzināja, ka Kurzemes hercogu kapenes atrodas Jelgavas pilī un tajā ir lielākā šāda veida apbedījuma vieta Latvijā. Pārsteigums bija tas, ka kapenēs atrodas arī Hercoga Jēkaba sarkofāgs.

 Pēc Jelgavas pils apskates skolēni devās uz izglītojošo nodarbību “Ziemassvētku kauju muzejs” brīvdabas ekspozīciju “Mangaļu” mājās. Muzejnodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar latviešu strēlnieku cīņu apstākļiem, tā laika kaujas ieročiem. Šajā nodarbībā skolēni tika nodarbināti ar fiziskām aktivitātēm, tās bija pārdomātas. Pirms aktivitātēm skolēni uzzināja un izjuta kādai jābūt disciplīnai un cik nozīmīga ir sadarbība, piemēram, virves vilkšanas sacensībās, šķēršļu pārvarēšanā. Visas nodarbības bija atraktīvas,  izzinošas un vērstas uz sadarbību.

Nodarbību vadītāji skolēniem norādīja, ka vēl joprojām zeme atdod seno munīciju un izskaidroja kā rīkoties, ja tā ir atrasta, ka to nedrīkst izjaukt un kādas var būt sekas, ja tos izjauc. Skolēni bija pārsteigti uzzinot to, ka filmas “Dvēseļu putenis” filmēšana notika autentiskās cīņu vietās, tajā skaitā Ziemassvētku kauju muzejā Jelgavas novada Valgundes pagasta “Mangaļos”.

Jaunieši savus dienas mērķus sasniedza un pēc skolēnu plaši atvērtajām acīm, smaidiem, nelielo nogurumu varēja saprast, ka diena bija maksimāli piepildīta, un nu var doties mājupceļā uz savu UNESCO pilsētu – Kuldīgu!